Geri Dön

Avrupa’ya varan mülteci sayısı 1 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler’in 2015 sonu raporuna göre, Avrupa’ya ayak basan mülteci sayısı geçen yıla göre 4.5 kat arttı. 3 bin 735 mülteci ise denizde öldü ya da kayboldu

Avrupa’ya varan mülteci  sayısı 1 milyonu geçti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2015 yılındaki son mülteci raporunu yayınladı. Rapora göre, 2015’te Akdeniz’i geçen mülteci sayısı 1 milyon 573 oldu; bu rakam 2014 yılında 219 bin seviyesindeydi. 1 milyon mültecinin neredeyse yarısını Suriyeliler oluşturdu.

Ekim ayında rekor

Yunanistan ve İtalya gibi ülkelere giderken denizde ölen ya da kaybolan kişilerin sayısı ise 3 bin 735 oldu. Türkiye üzerinden 844 bin mültecinin vardığı Yunanistan, mültecilerin en çok giriş yaptığı ülke olurken, İtalya’ya 152 bin mülteci ulaştı.

Avrupa’ya botla varmak isteyen mültecilerin sayısı yılın son dönemlerine doğru büyük ölçüde arttı. Haziran ayında 50 bin mülteci botla Avrupa’ya gelirken, eylül ayında 150 bin, ekim ayında ise 218 bin mülteci Avrupa’ya geçiş yaptı. Ekim ayındaki mülteci sayısı 2014 yılındaki toplam sayıya ulaşmaya yetti. Avrupa’ya denizle varan kişilerin yüzde 21’inin Afgan, yüzde 8’inin Iraklı, yüzde 4’ünün ise Eritreli olduğu açıklandı. Diğer göçmenler ise Pakistan, Nijerya, Somali, Sudan, Gambia ve Mali gibi çatışma ve ekonomik krizin yaşandığı ülkelerden geliyor. BMMYK’nın açıklamasında “Tehlikeli geçişe kalkışan insanların büyük çoğunluğu uluslararası korunmaya ihtiyaç duyuyor” ifadesi yer aldı.

Azalma olmayacak

BMMYK, Suriye’de barışı tesis etmek için gösterilen çabaların sonuç vermemesi durumunda Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen göçmen sayısında azalma olmayacağı konusunda ülkeleri uyardı. Suriye’deki iç savaşın körüklediği göç dalgası, AB ülkeleri içindeki İslam karşıtı ve aşırı sağcı siyasi hareketlerin büyük tepkisini çekmişti. 2011’de Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle 4 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

Vatandaşlar güvenlik güçlerini alkışladıHatay'ın İskenderun ilçesinde 2 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda çıkan çatışmada bir özel Harekat polisi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber