Geri Dön
DünyaAvrupa’nın ilk 3D evi kiralandı

Avrupa’nın ilk 3D evi kiralandı

Hollanda’da üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak yapılan ilk evde yaşam başladı... Eindhoven kentinde bulunan ve dijital anahtarla girilen 3D evin aylık kirası ise 800 euro

Avrupa’nın ilk  3D evi kiralandı

Hollandalı Elize Lutz ve eşi Harrie Dekkers, tamamen üç boyutlu (3D) baskı teknolojisi kullanılarak yapılmış Avrupa’daki ilk evin kiracısı oldu. Başkent Amsterdam’da emekli esnaf olan 70 yaşındaki Lutz ve 67 yaşındaki Dekkers, önceki gün iki yatak odalı bungalovlarının ön kapısını açmalarını sağlayan bir uygulama olan ‘dijital anahtarlarını’ teslim aldı.

Eindhoven kentinde Beatrix kanalı kenarındaki bir arsa için planlanan beş evden ilki olan söz konusu mülk, boyutları geleneksel yöntemlerle inşa edilmesi zor ve pahalı olan bir kayanın şeklinden esinlenilerek yapıldı. İnşaat firması Saint-Gobain Weber’ın yaptığı ev, aynı zamanda 3D yazıcı kullanılarak yapılan ilk yasal olarak yaşanabilir ve ticari olarak kiralanan mülk olarak da tarihe geçti. 1 Ağustos’tan itibaren 6 ay boyunca mülkte yaşamak için ayda 800 euro ödeyecek olan çift, ilanı internette gördükten sonra evi çok beğendiklerini söyledi.

Çift, “Bu evin çizimini gördük ve tıpkı bir peri masalı bahçesi gibiydi. Bir sığınak hissi veriyor ve güvenli hissettiriyor” dedi. Eindhoven belediyesinin konut ve mekansal gelişiminden sorumlu belediye meclisi üyesi Yasin Torunoğlu ise “3D ev ile artık geleceğin tonunu belirliyoruz; şekline karar verdiğiniz evlerle birlikte uygun fiyatlı mülklerin hızlı bir şekilde yapılması” dedi.