Geri Dön
DünyaAynı anda çift kol ve yüz nakli yapıldı

Aynı anda çift kol ve yüz nakli yapıldı

Dünyada ilk kez ABD’de, vücudunun yüzde 80’i yanan gence aynı anda yüz ve çift el nakli başarıyla gerçekleştirildi

Aynı anda çift kol ve yüz nakli yapıldı

ABD’de bir kaza sonucu vücudunun yüzde 80’i yanan Joe DiMeoi, dünyada aynı anda yüz ve çift el nakli başarıyla gerçekleştirilen ilk kişi oldu.
ABD’nin New Jersey eyaletinde 22 yaşındaki Joe DiMeo, dünyada aynı anda yüz ve çift el nakli başarıyla gerçekleştirilen ilk kişi oldu. 2018 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda vücudunun yüzde 80’inde üçüncü derece yanıklar meydana gelen, parmaklarını, dudağını, göz kapaklarını ve yüzünün bir bölümünü kaybeden DiMeo, geçen yıl ağustos ayında dünyada daha önce gerçekleştirilmeyen ve 140’tan fazla uzmanın katıldığı bir ameliyatı oldu.

3D teknolojisi kullanıldı

3D teknolojisinden faydalanıldığı yeni bir teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen 23 saatlik operasyon sonucunda DiMeo, yeni yüzü ve ellerine kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren NYU Langone Health adlı sağlık kuruluşunun Yüz Nakli Programı’nın yöneticisi olan Eduardo Rodriguez önceki gün DiMeo ile ilk kez basının karşısına geçerek, aynı anda yapılan yüz ve çift el naklinin ‘resmen’ başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

‘Bana en büyük hediye’

DiMeo, “Bu, hayatta bir kez verilebilecek en büyük hediye. Ailem ve ben, bu ikinci şansın bana verilmesi nedeniyle çok minnettarız” açıklamasında bulundu.

DiMeo’nun yeni yüzü ve işlevlerini yerine getirebilen elleriyle hayatını kendi başına idame ettirebilecek duruma geldiğini belirten Rodriguez ise tarihe geçen bu ameliyatın büyük bir umut ve başarı getirdiğini söyledi.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-5 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet