Geri Dön
Dünya'Barış ve diplomasi yolunu seçin'

'Barış ve diplomasi yolunu seçin'

Rusya'nın her an Ukrayna'yı işgal edebileceği yönünde uyarıların yapıldığı bir dönemde, diplomatik çabalar yeniden ivme kazandı. Blinken, Kiev'den Rus yönetimini uyardı...

'Barış ve diplomasi yolunu seçin'

 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgal harekatına başlayacağı düşüncesi Batı'da ağırlık kazanırken, bugüne kadar sonuç vermeyen diplomatik çabalara yeni bir şans daha verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krize diplomatik çözüm bulunması amacıyla Ukrayna’nın başkenti Kiev'e gitti. Batı dünyasında Rusya'nın Ukrayna'yı her an işgal edebileceği yönünde endişelerin arttığı bir dönemde gerçekleşen ziyaret büyük önem taşıyor. Zira Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile, cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde bir görüşme gerçekleştirme konusunda mutabık kaldı. Cuma günü yapılacak ve büyük önem taşıyan görüşme öncesi Blinken'in Kiev'de verdiği mesajlar dikkat çekti. Kiev'deki ABD Büyükelçiliği'nde diplomatlara konuşan Blinken, Cenevre'de Lavrov'la yapacağı görüşmede Moskova'nın Ukrayna krizi konusunda "barış ve diplomasi yolunda" kalmasını umduğunu söyledi. "Çok kısa sürede sınırdaki askeri varlıklarını artırabilmek için hazırlıklı olduklarını biliyoruz" diyen Blinken, "Bunu diplomatik ve barışçıl bir yolda tutabileceğimizi kuvvetle umuyorum ancak nihayetinde bu Başkan (Vladimir) Putin'in kararı olacak" dedi. Blinken, Putin'in emir vermesi halinde fazla hazırlığa gerek kalmadan bunun hayata geçirileceği görüşünde ve bu görüş Batı'da ağırlık kazanmış durumda.

'Her an saldırabilir'

Nitekim Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de, önceki gün yaptığı açıklamada, "Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırabileceği bir aşamadayız" uyarısında bulundu. "Bunun aşırı tehlikeli bir durum olduğu kanısındayız" diyen Psaki, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda tüm seçeneklerin masada olduğunu vurguladı.

Blinken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Zelenskiy, “ABD’nin etkili siyaseti ve güvenlik desteği için minnettarım. Masada Ukrayna olmadan, Ukrayna’ya yönelik kararlar alınamayacak” ifadelerini kullandı. Blinken ise, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı eylemlerinin cezasız kalması Pandora’nın kutusunu açacak. Birçok ABD’li neden Ukrayna’ya bu kadar odaklandığımızı soruyor, bu neden önemli diyor. Ukrayna uzun yıllar egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını desteklediğimiz bir ülke. Bir ülke çıkıyor, kendi başına başka ülkelerin, komşu ülkelerin sınırlarını oranın yönetimine ve insanlarına sormadan değiştiriyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Yaklaşık 100 bin Rus askerinin Ukrayna sınırında olduğu ifade edilirken, Rusya, son olarak 'tatbikat' gerekçesiyle Belarus'a da asker göndermişti.