Geri Dön
DünyaBeklenen görüşmede mucize çıkmadı

Beklenen görüşmede mucize çıkmadı

ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki beklenen görüşme gerçekleşti. Ağırlıklı olarak Ukrayna krizinin ele alındığı görüşmede her iki lider de kendi tezlerini savundu.

Beklenen görüşmede mucize çıkmadı

Ukrayna konusunda yaşanan kriz nedeniyle büyük bir dikkatle beklenen ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi dün gerçekleşti. Telekonferans yöntemiyle gerçekleşen görüşmede iki liderin gündeminde Ukrayna ve NATO ile Rusya arasında yaşanan gerilim vardı. Görüşmede iki lider de daha önceki görüşlerini savundu. Görüşme öncesinde Biden Avrupalı müttefiklerinden destek aldı ve Putin’in karşısına bu destekle çıktı. Nitekim Biden’ın görüşme öncesi trafiğinde Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleri vardı. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığına yönelik iddialar ve giderek sertleşen söylemlerinden duyduğu endişeyi dile getiren liderler, ‘Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne’ desteklerinin altını çizerek, konuya ortak yaklaşım çerçevesinde yakın temasta kalınması için mutabık kaldı.

Diplomasi çağrısı

Biden ve Putin’in görüşmesi 2 saat sürdü. Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Biden’ın ABD ve Avrupalı müttefiklerinin, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınaktan dolayı duyduğu derin endişelerini dile getirdiği belirtildi. Açıklamada, “Biden, askeri saldırganlık durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü ekonomik yaptırım ve diğer önlemlerle karşılık vereceğini açıkça belirtti. Biden, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineledi ve gerilimi azaltma ve diplomasiye dönüş çağrısında bulundu” ifadeleri kullanıldı.

Putin garanti istedi

Görüşmeye ilişkin Kremlin’den yapılan açıklamada ise “Görüşme açık ve ciddi bir havada geçti. Putin, Kiev’in Donbass’a karşı kışkırtıcı eylemleriyle ilgili büyük tedirginliğini dile getirdi. Putin, tüm sorumluluğu Rusya’ya yıkmamaları gerektiğini, çünkü Ukrayna topraklarında tehlikeli hareketlerde bulunan ve Rusya sınırlarında savaş potansiyelini giderek artıran tarafın NATO olduğunu kaydetti. Putin, Biden’dan NATO’nun doğudaki genişlemesinin durdurulması ve Rusya’ya komşu ülkelerin topraklarına saldırı silahları yerleştirilmemesi konusunda garanti istedi” denildi.

Her iki taraftan yapılan açıklamalarda, iki liderin, ekiplerini görüşmenin takibini yapmakla görevlendirdiği kaydedildi.

‘İşgal durumunda Ukrayna’ya silah yardımı yapacağız’

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden ile Putin görüşmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Sullivan, “ABD, Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararı verdiğine hala inanmıyor. Biden, Putin’e Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde ABD’nin Kiev’e ilave savunma yardımı yapacağını söyledi. Putin, Kuzey Akım-2’de gazın aktığını görmek istiyorsa Ukrayna’yı işgal etmemeli” ifadelerini kullandı. Sullivan, Biden’ın görüşmeye ilişkin bilgi vermek ve ileride atılacak adımları değerlendirmek üzere Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleriyle konuştuğunu aktardı.

Seyahat edecekler dikkat! İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan yeni açıklama
Manzara bütün İstanbul’da aynı... Gel de yürü!
16 aylık bebeği canice öldürdü! Pişmanlıktan eser yok...
Bunun adı felaket! Suçu 11 bin km ötedeki yanardağa attı
Sosyal medyada gündem oldu! Şirketin kurucusundan açıklama geldi
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
Türkiye'den 2 milyar dolarlık plan!
G.Saray - Trabzonspor müsabakasında inanılmaz hata
Oğlunu 15 büyükbaş karşılığında öldürtmüş
Kararları yorumladı: Penaltı es geçildi
Survivor'da sular durulmuyor! Berkan ve Batuhan arasında gerginlik
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Hülya'dan Güşen'e destek: 'Bu ne güzel görüntü' dedim!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler