Geri Dön
Dünya‘Benzinimiz nerede Hamaney?..’

‘Benzinimiz nerede Hamaney?..’

İran, 2019’daki benzin zammı protestolarının yıl dönümü yaklaşırken ilginç bir siber saldırıya sahne oldu. Akaryakıt sistemini vuran saldırı sonrası panolarda ‘Hamaney benzinimiz nerede?’ yazısı belirdi

‘Benzinimiz nerede Hamaney?..’

İran’da akaryakıt sübvansiyonlarını yöneten hükümet sisteminin siber saldırıya uğraması yüzünden dün bir kriz yaşandı. Siber saldırı sonrasında benzin dağıtım sisteminde meydana gelen teknik arıza nedeniyle benzinliklerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin muhtelif şehirlerinde benzin dağıtım sisteminde arıza meydana geldi ve bazı panolarda “Hamaney benzinimiz nerede?” şeklinde yazılar yer aldı.

Benzin İstasyonları Odası Başkanı Humayun Salihi, meydana gelen arızanın siber saldırıdan kaynaklı olduğunu belirtirken, yarı resmi Fars Haber Ajansı, konuyla ilgili hazırladığı haberinde bunun siber saldırıdan kaynaklı olabileceğini kaydetti.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi ise sorunun teknik olduğunu, kısa süre içinde hallolacağını ve halkın zamla ilgili bir endişesinin olmaması gerektiğini söyledi.

Saldırının İran içinden mi, yoksa İsrail ya da ABD tarafından mı yapıldığı henüz soru işareti. İsrail, İran’ın enerji sistemi de dahil olmak üzere birçok defa bu ülkeyi siber saldırılarla hedef almış ve bu saldırılarda başarıya ulaşmıştı.

‘Benzinimiz nerede Hamaney..’

Zamanlama manidar

Öte yandan olayın 15 Kasım 2019’daki benzin zammı nedeniyle meydana gelen protestoların 2. yıl dönümüne kısa bir süre kala meydana gelmesi dikkati çekti. ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor dönemden geçen İran halkı, 15 Kasım 2019’da Yargı Erki Başkanı, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı’ndan oluşan Ekonomi Koordinasyon Yüksek Konseyi’nin kararıyla benzin fiyatının bin tümenden 3 bin tümene yükseltilmesinin ardından protestolara başlamıştı. Ülkenin birçok kentinde 3 gün süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları tahrip edilmiş, marketler yağmalanmıştı. Emniyet güçlerinin müdahale ettiği gösterilerdeki ölü ve yaralı sayısı hakkında İran makamlarınca resmi açıklama yapılmazken, Uluslararası Af Örgütü en az 304 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

 ‘İkinci’ SolarWinds saldırısı

ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl 10 Rus diplomatı sınır dışı etmesine ve Rus hükümetiyle iş yapan 6 siber şirkete yaptırım uygulamasına neden olan “SolarWinds” siber saldırısının arkasındaki Rusya merkezli ajansın, yeni bir saldırıya kalkıştığı bildirildi. Microsoft, Rusya’nın Dış İstihbarat Servisi SVR için çalıştığına inanılan “Nobelium” adlı ajansın, 140 teknoloji şirketini daha hacklemeye çalıştığını, 14’ünün güvenliğini ihlal ettiğini belirtti. Microsoft, saldırının amacının teknoloji şirketlerini taklit etmek ve alt müşterilerine erişim sağlamak olduğunu söyledi. Geçen yıl yazılım şirketi SolarWinds’e yapılan saldırı sonucu, şirketin 18 bin müşterisi zarar görmüş, ABD hükümeti ve kurumları da hedef alınmıştı.

Erzurum'da çığ düştü! AFAD ekipleri bölgeye gidiyor
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı! Türkan Şoray tabutunu öptü
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Hablemitoğlu'nun suikastının katil zanlısı Türkiye'ye getirildi!
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
İsrailli haham Türkiye'ye iş gezisinde kendini camide buldu!
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Vahşet gecesinin tek tanığı: Kesinlikle uyurken öldürdü
Tesla ve TOGG karşı karşıya! Türkiye'den 10 şehir eklendi
Acılı gününde ısrarla para istedi mi? 'Külah varsa ona anlatsın'
F.Bahçe'nin gözdesi Konan, Salah'ın kabusu oldu!
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler