Geri Dön
DünyaBerlin'de koronavirüs tecriti karşıtı protestolar yasaklandı

Berlin'de koronavirüs tecriti karşıtı protestolar yasaklandı

Almanya'nın başkenti Berlin'de bu hafta sonu binlerce kişinin katılımıyla Kovid-19 tecritlerine karşı düzenlenecek 13 gösteri yasaklandı.

Berlin'de koronavirüs tecriti karşıtı protestolar yasaklandı

Yetkililer gösterilerin, özellikle Delta varyantı olmak üzere, enfeksiyonların yayılmasına yol açabileceğini söyledi.

Gösterilerden birinin organizatörleri, toplamda 22 bin 500 kişinin protestoya kayıt yaptırdığını söyledi.

Yasaklı protestolardan "For Peace, Freedom, Truth"a da (Barış, Özgürlük, Hakikat İçin) 3 bin 500 kişinin katılması bekleniyordu.

Öte yandan sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi (Alternative für Deutschland) gibi çevreler, tutarsız buldukları yasak kararına tepki gösterdi. Zira geçen hafta sonu 35 bin kişinin katılımıyla Onur Yürüyüşü düzenlemişti.

Ancak polis sözcüsü Thilo Cablitz, yasakların "enfeksiyonlara karşı korunmak için hazırlanan yasal düzenlemelere uymayan katılımcılara sahip" protestoları kapsadığını söyleyerek karara açıklık getirdi.

Polis ekipleri, yasaklara rağmen protestocuların ülkenin dört bir yanından başkente gelmesinden korkuyor.

Protestolardan bazılarının organizatörü The Querdenker adlı tecrit karşıtı hareket. Deutsche Welle, The Querdenker'in radikal sağ gruplarla bağlantısından şüphelenildiğini ve istihbarat teşkilatlarının hareketi izlediğini bildirdi. Haberde, Kovid-19 önlemlerinin kişisel özgürlükleri ihlal ettiğini iddia eden The Querdenker'in, pandemi ve aşılarla ilgili komplo teorilerini yaydığı yazıldı.

Robert Koch Enstitüsü verilerine göre Almanya'da Kovid-19 vaka sayısı 3 milyon 770 bine yaklaştı. Yaklaşık 85 milyon nüfusu olan ülkede toplam iyileşen sayısı 3 milyon 650 bini geçerken, 92 bin 161 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti.

Kaynak: Independent Türkçe

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı ile görüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüşmesinde, "Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü bir an evvel tescil edilmeli. Omuz omuza yürümeye devam." mesajı verdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner