Geri Dön
DünyaBiden: Şubatta işgal edebilirler

Biden: Şubatta işgal edebilirler

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rusya'nın Ukrayna'yı Şubat ayında işgal edebileceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

Biden: Şubatta işgal edebilirler

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, Biden'ın Zelenskiy ile dün gerçekleştirdiği görüşmede, "Rusya'nın Ukrayna'yı gelecek ay işgal edebileceğine yönelik açık bir ihtimal var" dediğini paylaştı. Biden, ayrıca Washington'un “ortak ve müttefik ülkelerle birlikte kararlı adımlar atmaya hazır” olduğunu söyledi.

Zelenskiy karşı çıktı

Bununla birlikte ABD medyasındaki bazı haberlere göre, üst düzey Ukraynalı bir yetkili, tarafların Rus saldırısının "risk düzeyi" konusunda anlaşamadığı için görüşmenin iyi gitmediğini belirtti. Yetkili, Biden'ın Zelenskiy'i işgalin yakın olduğu konusunda uyardığı, buna karşın Zelenskiy'nin Rusya'dan gelen tehdidin "tehlikeli, ancak belirsiz" olduğunu, bir saldırının gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğinin kesin olmadığını ifade ettiğini aktardı.

Zelenskiy görüşmeye dair dün yaptığı açıklamada “Batı, Ukrayna’da yarın savaş olacak izlenimi veriyor. Bu doğru değil. Ukrayna ekonomisi savaş söylemlerinden zarar görüyor” diye konuştu.

Lavrov: Savaş istemiyoruz

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, savaş istemediklerini yeniledi. Güvenlik garantileri konusunda Rusya'nın beklediği cevapları alamamış olması üzerine savaş ihtimalinin ne boyutta olduğu sorusuna cevap veren Lavrov, "Bu, Rusya’ya bağlıysa savaş çıkmayacak. Savaş istemiyoruz. Fakat çıkarlarımıza saldırılmasına, çıkarlarımızın göz ardı edilmesine de izin vermeyeceğiz" dedi.