Geri Dön
DünyaBilim insanı 'yıldız' fotoğrafı dedi, gerçeği öğrenenler şoke oldu

Bilim insanı 'yıldız' fotoğrafı dedi, gerçeği öğrenenler şoke oldu

Twitter’da 91 bin takipçisi bulunan Fransız fizikçinin paylaşımı sosyal medyayı salladı. James Webb teleskobundan çekilmiş bir yıldıza ait fotoğrafını paylaştığını söyleyen Klein daha sonra özür dileyerek gerçeği açıkladı ve takipçileri şoke oldu.

Bilim insanı 'yıldız' fotoğrafı dedi, gerçeği öğrenenler şoke oldu

Fransız fizikçi ve bilim felsefecisi Etienne Klein yanlış bilgi ve dezenformasyona karşı dikkat çekmek için ilginç bir sosyal medya deneyine imza attı.

64 yaşındaki bilim insanı Klein, sosyal ağ Twitter üzerinden 31 Temmuz günü paylaştığı fotoğrafın James Webb teleskobundan çekildiğini ve Güneş'ten 4,2 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldıza ait olduğu söyledi.

Ancak Klein’ın Twitter’da bulunan 91 bin takipçisi gerçeği öğrenince şoke oldu. Fotoğrafın, İspanya ve Portekiz mutfağından ‘chorizo’ adıyla bilinen bir sucuğa (baharatlı bir domuz sucuğu) ait olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanı yıldız fotoğrafı dedi, gerçeği öğrenenler şoke oldu

Klein, 3 gün sonra bir açıklama yaparak sosyal medyada yanlış bilgiye karşı dikkat çekmek için böyle bir paylaşım yaptığını söyledi ve takipçilerinden özür diledi. Klein’ın bu şakası takipçilerinin bir kısmından büyük tepki topladı.