Geri Dön
DünyaBioNTech aşısı gerçek hayatta yüzde 94 etkili

BioNTech aşısı gerçek hayatta yüzde 94 etkili

Pfizer/BioNTech aşısının gerçek hayattaki karşılığına dair ilk büyük araştırmanın sonucu uygulamada lider İsrail’den geldi. 1.2 milyon kişiye dayanan sonuçlara göre aşı yüzde 94 etkili.

BioNTech aşısı gerçek hayatta yüzde 94 etkili

 

Şimdiye kadar Covid-19 aşılarına dair verilerin çoğu kontrollü şartlar altında düzenlenen klinik deneylere dayanıyordu. Bu da elde edilen sonuçların gerçek hayattaki yansımasıyla ilgili belirsizlik yaratıyordu. En hızlı aşı uygulayan ülkelerden biri olan İsrail’den gelen iki aylık sürece dair sonuçlar, Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşının semptomatik vakaları önlemede bütün yaş gruplarında yüzde 94 etkili olduğunu gösterdi.

New England Journal of Medicine’da yayınlanan 1.2 milyon kişinin dahil edildiği araştırma, tek doz aşının iki hafta sonra yüzde 57 oranında koruyuculuk sağladığını ortaya koydu.

Araştırmanın baş yazarı Ran Balicer sonuçların şaşırtıcı olduğunu belirterek, “Soğuk zincir zaman zaman düzgün şekilde korunamadı, nüfusun daha yaşlı ve hasta olduğu gerçek hayat ortamında kontrollü klinik deneylerdeki kadar iyi sonuçlar alabileceğimizi beklemiyorduk. Ancak aldık, aşı gerçek hayatta da aynı şekilde işe yaradı” dedi.

Adana’da DEAŞ operasyonu! 7 kişi gözaltına alındıAdana’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda 7 şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet