Geri Dön
DünyaBioNTech kitap oluyor

BioNTech kitap oluyor

Bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. DR. Özlem Türeci, dünya genelinde milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan Kovid-19 pandemisini sonlandırmak güvenli ve etkinliği kanıtlanmış bir aşı geliştirerek, insanlığa büyük bir katkıda bulundu.

BioNTech kitap oluyor

Çift, başarısının ardındaki 30 yıllık çalışmayı ve BioNTech/Pfizer aşısının geliştirilme sürecinde yaşadıklarını anlatan bir kitap çıkarıyor. St. Martin’s Publishing Group tarafından basılacak “Aşı(Vaccine)” adlı kitabın 2 Kasım’da yayımlanması bekleniyor. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede onaylanan Pfizer/BioNTech aşısının ortaya çıkışını anlatan “Aşı”, Şahin ve Türeci’nin birkaç hafta içinde aşı adayları panelini nasıl geliştirebildiklerini, büyük ilaç şirketlerini çalışmalarını desteklemeye nasıl ikna ettiklerini, ABD yönetimi ve AB ile müzakereleri nasıl yürüttüklerini ve dünyada nasıl ilerlediklerini tüm detaylarıyla ortaya koyacak.

St. Martin’s’e göre, Şahin ve Türeci çifti Pfizer ile ortaklaşa dünya çapındaki ülkeler için iki milyardan fazla doz üretmeyi başardı. Yayınevinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dr. Şahin ve Dr. Türeci, halkın güvenli ve etkiliği kanıtlanmış bir aşıya ihtiyacı olduğu bu dönemde, pandemiden bir çıkış yolu sundu. İki bilim insanı, ilk Covid-19 aşısının temellerini atan 30 yıllık bilimsel araştırmayı anlatacaklar ve  BioNTech aşısının başarısının sunduğu diğer hastalıkların potansiyel tedavisine bir bakış sunacaklar.”

Diğer taraftan Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla da geçen ay duyurulan farklı bir kitap üzerinde çalışıyor. Harper Business, Bourla’nın “Moonshot: Inside Pfizer’s Nine-Month Race to Make the Impossible Possible” (Pfizer’in İmkansızı Mümkün Hale Getirmek için Dokuz Aylık Yarış) adlı kitabını 9 Kasım’da piyasaya sürecek.

Müsilajla mücadele sürüyor! 9 günde 1478 metreküp temizlendi...Yalova sahillerinde, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı kapsamında 9 günde 1478 metreküp müsilaj temizlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet