Geri Dön

BİR ADAM UĞRUNA

10 YILDA İKİ SAVAŞ GÜNDE 300 MİLYON $1452 ABD ASKERİ 34 BİN SİVİL

BİR ADAM UĞRUNA

ABD’nin El Kaide ile savaşı 7 Ekim 2001 tarihinde İngiliz ve Amerikan birliklerinin ortaklaşa yürüttükleri hava saldırısı ile başladı. “Afganistan’a Sınırsız Özgürlük” adı verilen saldırıyı ulusal televizyondan duyuran ABD eski başkanı George W. Bush, “Haçlı seferleri başlıyor” açıklamasını yaptı.
Hava bombardımanı ile başlayan saldırı sonrası ABD ve İngiltere Afganistan’a asker indirdi. 2002’de Kuzey İttifakı ve Koalisyon güçlerinin katılımı ile Taliban iyice güçten düştü. 2002 yılından 2005’e kadar gücünü yeniden toplayan Taliban bu dönemden sonra saldırılarını tekrar yoğunlaştırdı. Yaklaşık 10 yıldır bölgede asker bulunduran ABD savaş için bugüne kadar tam 455 milyar dolar harcadı.
Tek bir günlük maliyeti 300 milyon dolara gelen Afganistan Savaşı’nın yılda 100 bin dolarlık geliri olan bir Amerikalı’ya bedeli ise 5 bin doları buluyor.

7 bin 500 Afgan asker öldü
ABD’nin Afganistan Savaşı sonucunda El Kaide kampları yok edildi, Taliban rejimi feshedildi ve Afganistan’daki ilk demokratik hükümet kuruldu. Ancak savaş binlerce kişinin ölümüne yol açtı. Afgan güvenlik güçlerinden 7 bin 500, Kuzey İttifakı’ndan 200, Koalisyon güçlerinden 2 bin 355 asker ölürken, ABD bin 452 askerini kaybetti. Savaşta en çok zarar gören sivillerden ise 14 bin ila 34 bin kişinin yaşamını yitirdiği düşünülüyor. ISAF dahilinde Afganistan’a konuşlandırılan Türk askeri sayısı ise 1799’u buldu.
Obama Temmuz ayında bölgedeki 97 bin askerini geri çekeceğini açıklamıştı. Ancak Pentagon’un bütçesi 2012 yılı sonuna kadar Afganistan’da 98 bin 250 asker bulundurulacağını öngörürken, savaşın maliyetinin 107.3 milyar dolara düşürülmesi bekleniyor.

KOD ADI ELVİS’Tİ
Amerikalı yetkililer, CIA’in son 10 yıldır aradığı Kaide lideri Usame Bin Ladin’in kod adının Elvis olduğunu açıkladı. Bu adın, hayranlarının öldüğüne bir türlü inanmadığı Amerikalı rock’n roll efsanesi Elvis Presley’den ilham alınarak takıldığı belirtildi.

Tartıştığı eşini 4 çocuğunun gözü önünde bıçaklayarak öldürdüTürkiye Samsun'daki olayı konuşurken bir vahşet haberi de Ankara'dan geldi. Gelen son dakika haberine göre; Ankara'da Zeynel Korkmaz (38), tartıştığı eşi Reyhan Korkmaz'ı 4 çocuğunun gözü önünde boğazından bıçaklayarak öldürdü. Olaydan sonra komşusunu arayarak "Çocuklarım önce Allah'a sonra size emanet" diyen Zeynel Korkmaz, polis ekiplerince gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet