Geri Dön
DünyaBir tarih kapandı

Bir tarih kapandı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip dün yapılan cenaze töreninin ardından defnedildi.

Bir tarih kapandı

Nevsal Elevli Londra

Prens Philip için kraliyet ailesinin resmi konutlarından Windsor Kalesi’nde sade ama etkileyici bir cenaze töreni düzenlendi. Yüzyıllardır bir kraliyet ferdine böyle sade bir tören düzenlenmemişti. Bununla birlikte tören çok iyi planlanmıştı. Cenazeye silahlı kuvvetlerin 730 personeli katılırken, cenaze töreninin gerçekleşeceği St George’s Kilisesi’ne ise Kovid-19 sınırlamaları gereği yalnızca 30 kişi katıldı. Prens Philip’in tabutu kendi tasarladığı Land Rover araç ile tören alanına getirildi. Tabutun üzerine Prens Philip’in donanma şapkası ve törenlerde kullanılan donanma subayı kılıcı konuldu.

Yalnız Kraliçe

Sosyal mesafenin geçerli olduğu cenaze töreninde, kraliyet ailesi maske taktı. Tüm gözler 73 yıllık hayat arkadaşına veda eden Kraliçe Elizabeth’in üzerindeydi. Kraliçe törende tek başına otururken, bu yalnız görüntüleri İngilizleri üzdü. Prens William ve Prens Harry ise yan yana gelmediler. Hamile Meghan Markle, doktorunun seyahat etmemesi yönündeki tavsiyesi nedeniyle törene katılamadı ve televizyondan takip etti. Prens William ve Prens Harry, şapelin içinde karşılıklı oturdu. Harry, tek başına otururken, William’ın yanında eşi Kate Middleton yer aldı. İki kardeş, tören öncesi Prens Philip’in naaşının arkasında birlikte yürüdü. Aralarında sorun olduğu ifade edilen William ve Harry’nin arasında Prenses Anne’in oğlu Peter Phillips’in yürüdüğü görüldü. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından şapelde dört şarkıcıdan oluşan küçük bir koro, Prens Philip tarafından seçilen parçaları seslendirdi. Prens Philip’in tarzına uygun biçimde samimi bir aile töreni oldu.

Tanıştıkları yerdi


Törende saygı duruşunda bulunuldu, top atışları yapıldı. Philip’in naaşı, St George’s Şapeli’nde bulunan kraliyet lahitine konuldu. Başkent Londra’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan kale, o dönem prenses olan Elizabeth ile Philip’in tanıştıkları yerdi. Prens Philip,
9 Nisan’da 99 yaşında hayatını kaybetmişti. Ulusal yas dönemi, cenaze töreninin yapıldığı gün sona ererken, kraliyet ailesi, bir hafta daha yas tutmaya devam edecek.

Avrupa da yasta

Prens Philip’in dün Londra’da yapılan cenaze töreni öncesi Danimarka Kraliçesi II. Margrethe başkent Kopenhag’daki Amalienborg Sarayı’nda bayrakları yarıya indirtti. Danimarka ve Yunanistan Prensi olan Philip, Kraliçe Margrethe’nin yeğeniydi. (İRFAN KURTULMUŞ Kopenhag)

AA editörü İsrail polisi tarafından plastik mermiyle vurulduAA’nın Ortadoğu Editörü , İsrail polisinin müdahalesinde bacağından plastik mermiyle vuruldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet