Geri Dön
DünyaBM Misyonu'ndan Yemen'de çatışan taraflara çağrı

BM Misyonu'ndan Yemen'de çatışan taraflara çağrı

Birleşmiş Milletler (BM) Hudeyde Anlaşmasını Destekleme Misyonu (UNMHA), Yemen'de sivillerin korunması amacıyla çatışan taraflara mayınların kaldırılması çağrısında bulundu. Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Karkaş, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile Yemen krizine çözüm bulmak amacıyla görüşme yaptı.

BM Misyonu'ndan Yemen'de çatışan taraflara çağrı

UNMHA, Hudeyde kentinin güneyinde bir mayının patlaması sonucu ikisi çocuk 3 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yaptı.

Açıklamada, "Mayın patlaması sonucu Hudeyde kentinin çocukları ilk kez kurban olmuyor.” ifadeleri yer aldı.

Motosikletle giderken bir mayının patlaması sonucu ikisi çocuk 3 kişinin öldüğü belirtilen açıklamada, “İlgili taraflara, bilinçlendirme çabalarını sürdürmeleri, Hudeyde halkının ve gelecek nesillerin korunması amacıyla mayınların kaldırılması için sesleniyoruz." dendi.

Yemen hükümetine bağlı güvenlik güçleri, dün yaptıkları açıklamada, 3 kişinin ölümüne neden olan mayının Husiler tarafından yerleştirildiği suçlamasında bulunmuştu.

BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg, BAE'de Yemen krizini görüştü

BAE haber ajansı WAM'ın haberine göre, Karkaş ile Grundberg'in görüşmesi Dubai'de gerçekleşti.

Karkaş görüşmede, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Yemen’de krizin son bulması için gösterilen tüm çabalara ve tarafların uzlaşmasını sağlayacak ortamı oluşturmayla görevlendirilen BM Temsilcisi'ni desteklemeye bağlı kalacağını vurguladı.

Grundberg'in iletişim ofisinden yapılan açıklamada ise BM Temsilcisi'nin, Karkaş ile Yemen’de müzakereler aracılığıyla kapsamlı siyasi bir çözüme ulaşmak için BAE'nin BM’nin çabalarını desteklemekteki rolü üzerine görüştüğü kaydedildi.

BAE'nin, Yemen'de oluşturulan Arap koalisyonunda Suudi Arabistan'dan sonra ikinci ortak olarak etkin gücü bulunuyor.

Almanya’dan 400 bin göçmen kararı! Dikkat çeken şartlar…Almanya'da yapılan hesaplamalara göre, ülkenin mevcut ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yılda 400 bin göçmen almaya ihtiyacı var. Ancak uzmanlar, gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut sayıya ulaşmanın zor olduğunu söylüyor. Peki bunun sebebi ne? Almanya göçmen alımında hangi şartları arıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler