Geri Dön
DünyaBM: Somali'deki siyasi gerginlik, insani krizi derinleştiriyor

BM: Somali'deki siyasi gerginlik, insani krizi derinleştiriyor

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Somali'deki mevcut siyasi gerginliğin ülkedeki insani krizi derinleştirdiğini bildirdi.

BM: Somali'deki siyasi gerginlik, insani krizi derinleştiriyor

 

OCHA Twitter hesabından yapılan açıklamada, Somali'deki siyasi kriz ve insani duruma dikkat çekildi. 

Açıklamada, "Somali'deki mevcut siyasi gerginlik, ülkedeki insani krizi derinleştiriyor." ifadesine yer verildi. 

Silahlı çatışmaların Somali'de önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğine işaret edilen açıklamada, "Şiddet, hayatlara mal oluyor, geçim kaynaklarını bozuyor ve aileleri yerinden ediyor. Çatışmalardan etkilenen sivillerin korunması gerekiyor." değerlendirilmesinde bulunuldu. 

YÖNETİM VE MUHALEFET ARASINDAKİ GERİLİM 

Somali'de cumhurbaşkanlığı seçiminin 8 Şubat'ta yapılamaması nedeniyle yönetim ve muhalefet arasında gerilim devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı, düzenlemeler konusunda muhalefetle uzlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle seçimin planlanan tarihte yapılamadığını savunmuş, muhalefet ise Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'nun görevini devretmek istemediğini iddia etmişti. 

Muhalif cumhurbaşkanı adayları, 25 Şubat'ta Başbakan Muhammed Hüseyin Roble ile bir araya gelerek, barışçıl gösteriler ve özgür bir seçim ortamının oluşturulması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İş yerinin önündeki kaktüs çalındıAntalya'nın Manavgat ilçesinde gözleme evi önünde bulunan kaktüs bitkisi, kimliği belirsiz kadın tarafından çalındı. İş yeri sahibi Sabriye Köşe, çiçeği çalan kişiye, Benden isteseydi verirdim. Ama çiçeği saksısıyla götürmek nedir Lütfen benim çiçeğimi getir. Benim için manevi olarak çok değerli diye seslendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet