Geri Dön
Dünya BMGK’da kritik oylama

BMGK’da kritik oylama

Suriye’ye insani yardımların ulaştırılmaya devam edilmesinin kaderi, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), yapacağı özel toplantıda belli olacak.

BMGK’da kritik oylama

Suriye’ye uluslararası insani yardımın gönderildiği sınır kapısı sayısının 1’e düşmesinin ardından, Rusya ve Çin, ABD öncülüğünde sınır kapısının 1 sene daha açık kalma önerisine karşı çıkıyor. Ancak yardımların Şam yönetimi üzerinden gönderilmesini savunan Rusya’nın BMGK tasarısını veto edeceği beklenirken, Çin, farklı bir öneriyle sınır kapısının açık kalmasına yeşil ışık yaktı.

Çin yönetimi, BMGK’nin sadece insani yardım geçişinin uzatılmasını değil, aynı zamanda Batı’nın Suriye’ye yaptırımlarını da kaldıracak bir çözüm görmek istediğini belirtti. BMGK üyelerine 26 Haziran’da dağıtılan taslakta, Hatay’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Babülhava’dan insani yardımların geçişi için sürenin 1 yıl uzatılması ve Irak sınırındaki Yarubiye Sınır Kapısı’nın da buna dahil edilmesi isteniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TRT World Forum 2021"e video mesaj gönderdiCumhurbaşkanı Erdoğan, TRT Word Forum'a video mesaj gönderdi. Erdoğan, "İslam aleminin söz hakkının olmadığı, Afrika, Latin Amerika ve Güney Asya'nın taleplerinin dikkate alınmadığı halihazırdaki sistemin devamı mümkün değildir" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler