Geri Dön

BÖLGEDE DOMİNO ETKİSİ VAR

Bakanlığında bir “kriz masası” kuran Dışişleri Ahmet Bakanı Davutoğlu, Tunus’a giderken, “Bölgede domino etkisi var. Libya’da iç savaş çıkmasını istemiyoruz” dedi

BÖLGEDE DOMİNO ETKİSİ VAR

Libya’daki yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle çıkan olaylar Ankara’yı harekete geçirdi. Libya’daki Türk vatandaşlarının durumunu ele almak üzere 7 kurumun üst düzey yetkilileri gece yarısı Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi.
Dışişleri Bakanlığı’nda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ’in katılımıyla gerçekleşen toplantıya Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı ve Türk Kızılayı ’nın üst düzey yetkilileri katıldı. Toplantıda Libya’daki Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin tedbirler ele alındı.
Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu bölgesindeki Türk vatandaşlarını etkileme potansiyeli bulunabilecek gelişmeleri takip etmek ve vatandaşların durumlarıyla ilgilenmek amacıyla “Kriz Merkezi” oluşturdu. Açıklamada, Türk vatandaşlarının talepleri doğrultusunda geçici olarak nakledilmeleri amacıyla Libya’nın Bingazi kentine bir uçak gönderildiği, ilave seferler yapacak uçakların beklemede olduğu kaydedildi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus’a uçakla giderken gazetecilerin Libya’daki gelişmelere dair sorularını yanıtladı. Davutoğlu, “Bölgede domino etkisi var, bunu iyi tahlil etmek lazım. Libya’da iç savaş çıkmasını istemiyoruz. Kardeş kavgasını istemiyoruz. Libya’da 25 bin vatandaşımız var. Tahliye işlemleri başlattık. Ayrıca saat 03.00’e kadar olayları değerlendirdik. Bingazi’ye gemi ve uçak gönderip tahliyeleri sağlayacağız. Önceliğimiz can güvenliğidir” dedi.
Bölgede şu anda sosyal hareketlilik bakımından ’domino etkisi’ olduğunu anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: “Libya’da olaylar varken neden Tunus’a gidiyoruz? Doğru anlamamız lazım. Olaylar, Tunus’ta başladı ve Arap ülkeleri içinde Tunus halkı kendi taleplerini barışçıl yollardan dile getirerek dönüşümü gerçekleştirebileceklerini gösterdi.”
Son günlerde pek çok başarılı tahliye gerçekleştirdiklerini söyleyen Davutoğlu, “Tahliyeler için uçakların yanı sıra Libya’dan vatandaşlarımızı almak üzere 2 gemiyi de yola çıkaracağız. 22 farklı noktada şantiyeler var ve buradaki insanlar başka yerlerde yaşıyor olabilirler. Kriz masasında saat 03.00’e kadar gelişmeleri takip ettik. Uçaklarımızın inişi için kolaylık gösteriliyor, hiçbir zorluk yaşatılmıyor. Ayrıca 4 uçağımız da gitmeye hazır” dedi.
Mısırlı yetkililerle her konuda anlaşıldığını söyleyen Davautoğlu, Libya’dan Mısır’a geçecek vatandaşlarımızın tahliyesi için gerekli izinlerin alındığını söyledi.

Tartıştığı kız arkadaşını sokak ortasında bıçakladıAydın'ın Nazilli ilçesinde, Ümit D. (25), tartıştığı kız arkadaşı Rüya Yılmaz'ı (23) sokak ortasında bacağından bıçaklayarak yaraladı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Ümit D.'nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ben gururluyum, yapmayın etmeyin memleketten gidin dedim bıçakladım" ifadelerine yer verdiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet