Geri Dön

Brexit sonrası ırkçı saldırılar arttı

Aşırı sağcı UKIP'in AB karşıtı kampanyası eşliğinde Brexit referandumuyla AB'den ayrılma kararı alan İngiltere'de ırkçı saldırılarda dramtik bri artış yaşanıyor. İngiltere Ulusal Polis Şefleri Konseyi'nin (NPCC) Ağustos ayı verilerine göre ülkedeki ırkçı saldırılar yüzde 58 arttı. Bu saldırılara maruz kalan Somalili Muhammed, taşındıkları mahallede başlarına gelenleri anlattı.

Brexit sonrası ırkçı saldırılar arttı

450 bin nüfuslu kuzey İngiltere şehri Bristol'ün yüzde 16'sı göçmen kökenlilerden oluşuyor. 2007'de Somali'den İngiltere'ye göç eden 22 yaşındaki Muhammed'in 12 kişilik ailesinde sadece üç kişi çalışıyor.

Muhammed ve ailesi, Bristol'ün yerel halkının bulunduğu bir semte taşındıktan sonra ırkçılığın hedefi olmaya başladı.

Somali kökenli genç Bristol'de başına gelenleri "Size söylemeleri gereken ilk söz 'merhaba, nasılsın' olmalıyken, onlar "Buraya hiç de ho şgelmediniz. Bu topluma ait değilsiniz. Buradan gidin" diyorlar. Böyle başladı. Birkaç saat sonra biri kapıyı çalıp, küçük kardeşime vurmaya çalışıyordu. Daha üç yaşında. Mahalleliler dışarı çıktı.Onlardan bu kişiye özel mülkten çıkmaları gerektiğini söylemelerini beklersiniz değil mi? Ama onlar, bu kişi bizim mülkümüze girmesi için daha da cesaretlendirdi" sözleriyle anlatıyor.

Muhammed, kendisine ve ailesine referandum zamanı daha fazla saldırı olduğunu aktarırken, o dönemde annesinin yaşadığı bir olayı da "Annem kaldırımdaymış. Bir araba gelip kaldırıma çıkmış ve onu takip etmiş." ifadeleriyle aktarıyor.

Saldırıların dozu artınca, o mahalleden ayrılmaya karar vermişler. Irkçılık ve Eşitsizliğe Karşı Ayağa Kalk (SARI) adlı bir sivil toplum kuruluşunun da yardımıyla başka bir semte taşınmışlar.

Reuters'a konuşan bir SARI çalışanı özellikle beyaz İngilizlerin yoğun olduğu bölgelerde bazı sıcak noktalar var. Ne zaman bir farklılık görseler anında nefret ediyorlar" diyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin: Çok sistematik saldırıya uğruyorumÖzlem Zengin, "AK Parti Grup Başkanvekili olarak, bir kadın olarak çok sistematik saldırıya uğruyorum. Bu, yaklaşık iki aydır devam ediyor" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet