Geri Dön
DünyaBu imzalar unutulmasın

Bu imzalar unutulmasın

COP26 zirvesinde dün ülkeler iki önemli bildirgeye imza attı. Ormanların korunması ve metan gazı salınımının azaltılması için hazırlanan bildirgeleri imzalayan ülkeler, önemli taahhütlerde bulunmuş oldu.

Bu imzalar unutulmasın

COP26 iklim zirvesi Glasgow kentinde devam ederken, zirvede önemli kararlar alınıyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) 100’den fazla lider ‘Ormanlar ve Arazi  Kullanımına İlişkin Liderler Bildirgesi’ni imzaladı. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 100’ün üzerinde lider, 2030’a kadar orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurmayı ve bu durumu tersine çevirmeyi taahhüt etti. Liderler ayrıca bu hedefe yönelik 12 milyar Dolar kamu ve 7,2 milyar Dolar özel sektör finansmanı aktarmayı vaat etti.

Kritik imzalar

Bildirgede, ormanları ve diğer karasal ekosistemleri korumak ve restorasyonlarını hızlandırma, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden ve ulusal ticaret politikalarını hayata geçirme, kırsal geçim kaynaklarının geliştirilerek dayanıklılığın artırılması, sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğini teşvik edecek politikaların tasarlanması, yerel topluluklar için destek sağlanması ve finansmanın uluslararası hedeflerle uyumlu hale getirilmesinin kolaylaştırılması için taahhütte bulunuldu.

Bildirgeyi imzalayan ülkeler arasında bulunan Kanada, Brezilya, Rusya, Çin, Endonezya, Demokratik Kongo, ABD ve İngiltere dünyadaki ormanların yüzde 85’ine ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle bildirge dünya ormanlarının korunabilmesi açısından büyük önem taşıyor.

‘ABD öncü olacak’

ABD Başkanı Joe Biden, zirvede yaptığı konuşmada, 9 milyar Dolarlık bir fonun ormanların korunması için ayrıldığını duyurdu. Biden ABD’nin bu konuda öncü olacağının sözünün verirken, diğer ülkelere de destek verileceğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise, Çin, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerin bildiriyi imzalamasını önemine dikkat çekerken, iklim değişikliğinin 1.5 derecede tutulabilmesi için en önemli unsurlardan birinin ormanların korunması olduğunu ifade etti. Johnson, vaad edilen paranın bölgelerdeki yerli halklara ulaştırılması gerektiğini belirtirken, zirvede konuşma yapan yerli halk temsilcileri, kendileriyle beraber çalışmanın önemine işaret etti. Amazon kurucusu Jeff Bezos da zirvede konuşma yaparken, Afrika’daki orman alanlarının korunması için 2 milyar Dolar taahhüt etti.

Bu imzalar unutulmasın

Zirveye çevre konusundaki duyarlılığıyla tanınan ünlü aktör Leonardo DiCaprio da katıldı. DiCaprio uzun yıllardır iklim değişikliği konusunda BM temsilciliği yapıyor.

80 ülke imzaladı

Zirvede dünün bir diğer önemli konusu ise metan gazı salınımının azaltılmasıydı. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, metan salınımının azaltılmasının hedefglere ulaşılmasındaki en etkili yollardan biri olduğunu ifade ederken, “2050’ye kadar bekleyemeyiz, hızlı biçimde azaltmalıyız” dedi. Von der Leyen, ‘Küresel Metan Bildirgesini’ açıklarken, bildirgeyle birlikte, metan gazı salınımının 2030’a kadar yüzde 30 oranında azaltılması konusunda 80 ülke anlaştı.

Konuyla ilgili konuşan Biden da, bildirgeyi imzalayan ülkelere teşekkür etti ve bunun çok önemli bir taahhüt olduğunu vurguladı. Biden, metan salınımının küresel ısınmanın yaklaşık yarısından sorumlu olduğunu ifade etti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, ülkesinin petrol endüstrisi kaynaklı metan salınımını yüzde 75 oranında azaltacağını duyurdu. Tüm bu gelişmeler, hayata geçirilebilmeleri durumunda önemli kazanımlar olarak görülüyor.

Metan neden önemli?

Bilim insanları ve devletler, metan gazına odaklanılması halinde iklim değişikliğiyle mücadelede daha hızlı sonuçlar alınabileceği görüşünde. Metan gazı salınımı, karbondioksitin ardından küresel ısınmada en büyük payı olan faktör. Bununla birlikte metan gazını bu denli önemli kılan etken, atmosferi birim başına karbondioksitten 20 kat daha fazla ısıtma potansiyeline sahip olması.

Bu imzalar unutulmasın

Glasgow’daki zirve esnasında protesto gösterileri de devam ediyor. Liderleri yeterince etkin davranmamakla suçlayan aktivistler, son dönemin popüler dizisi ‘Squid Game’ temasıyla bir eylem gerçekleştirdi.

İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Ukrayna - Rusya krizinde flaş gelişme: Türkiye devreye giriyor!
Belediyede rüşvet skandalı! Suçüstü yakalanan isme bir şok daha
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
Gündeme bomba gibi düşen Fatih Terim iddiası! Başkanlık...
Meslekten atılmıştı! Yeni görevi bu oldu
Kıskançlık krizi mi patlak verdi? Hande Erçel'den açıklama
Son 72 yılın en yoğun kar yağışı! Hafta sonu daha da kuvvetli olacak
Başhekim sekreteri hakkında karar! Acı çeken hastanın görüntülerini...
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler