Geri Dön
DünyaBu kez aday polemiği!

Bu kez aday polemiği!

İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Moskova yanlısı bir Ukraynalı ismin ülkeyi yönetmesini planladığını öne sürerken, Moskova bu iddiayı "saçmalık" diye niteledi.

Bu kez aday polemiği!

DIŞ HABERLER - Rusya ile Batı dünyası arasında Ukrayna nedeniyle başlayan kriz sürerken, bu kez de "aday" polemiği yaşandı. Nitekim İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, Moskova yanlısı bir Ukraynalı ismin ülkeyi yönetmesini planlamakla suçladı.

BBC'de yer alan habere göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev'in adını, Kremlin'in "muhtemel adayı" olarak verdi. Dışişleri Bakanı Liz Truss "Paylaşılan bilgiler, Rusya'nın Ukrayna'yı alt üst etmeyi amaçlayan eylemlerini ve Kremlin'in düşüncesinin içeriğini gösteriyor. Rusya gerilimi düşürmeli, saldırganlık ve yanlış bilgi kampanyalarını bitirmeli, diplomasi yolu izlemelidir" dedi. Truss, Ukrayna'nın işgali durumunda "ağır bedelleri olacağını" tekrarladı.

İngiltere Dışişleri, 4 Ukraynalı politikacının daha ismini verirken, Rus istihbaratının, bu 4 kişi dahil çok sayıda eski Ukraynalı politikacıyla bağlantılarını sürdürdüğü savundu. İsmi açıklanan 4 Ukraynalı politikacılar arasında eski Ukrayna Başbakan Vekili Serhiy Arbuzov, eski Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve eski Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç'in özel kalem müdürü Andriy Kluyev, eski Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi (RNBO) eski Başkan Yardımcısı Vladimir Sivkovich ve 2010-14 yılları arasında görev yapan eski Ukrayna Başbakanı Mykola Azarov bulunuyor.

Moskova: Saçmalık

Bakanlık bu isimlere dair yaptığı açıklamada, bu isimlerden bazılarının, Ukrayna'ya yönelik bir saldırı planlamasına dahil olan Rus istihbarat görevlileriyle bağlantıları bulunduğunu da öne sürdü.

Moskova'nın buna cevabı da gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, söz konusu açıklama için "saçmalık" ifadesini kullandı. Rusya Dışişleri'nin yanıtında, suçlamalar, "Batılı ulusların bölgedeki gerilimi daha da tırmandırmaya yönelik bir başka çabası" olarak nitelendirdi. Bakanlık, "Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı'nı kışkırtıcı faaliyetlere son vermeye, saçma sapan şeyleri yaymayı durdurmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu arada Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) lideri Denis Puşilin, Batı medyasındaki histerinin aksine, Donetsk’in Ukrayna’ya yönelik saldırı hazırlığında olmadığını belirtti.

Ukrayna’dan Almanya’ya tepki

Kiev yönetimi, Rusya ile yaşanan krizde Ukrayna’ya silah göndermeyeceğini duyuran Almanya’ya tepki gösterdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Berlin’i “birliğin altını oymaya” ve “Putin’i cesaretlendirmeye” son vermeye çağırdı. Euronews Türkçe’nin aktardığına göre Ukrayna’ya halihazırda sağladığı destek için Almanya’ya “minnettar” olduğunu belirten Kuleba, “son açıklamaların hayal kırıklığına neden olduğunu” ve “mevcut güvenlik durumuyla” uyuşmadığını söyledi. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, yaşanan krizde Ukrayna’ya şimdilik silah sevkiyatı yapmayacağını duyurmuştu.

Öte yandan Almanya’da Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach, Putin ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından, tepkiler üzerine görevinden istifa etti. Putin’e anlayış gösterilmesi gerektiğini savunan Schönbach, asıl tehlikenin Çin olduğunu ifade ediyordu.