Geri Dön
DünyaBu kez de sarayı işgal edeceklerdi!

Bu kez de sarayı işgal edeceklerdi!

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, destekçileri ile birlikte Ukrayna’nın başkenti Kiev’de protesto gösterisi düzenlerken, kentin merkezinde bulunan Kültür ve Sanat Merkezi binasını işgal etmeye çalıştı.

Bu kez de sarayı işgal edeceklerdi!

Göstericiler, Oktyabrskiy Sarayı (Ekim Sarayı) olarak da bilinen merkezin giriş kapısını kırarak, içeride bulunan ulusal muhafızları etkisiz hale getirdi ve binayı bir süre işgal etti. Güvenlik güçleri göstericileri yangın söndürme tüpleriyle durdurmaya çalıştığı, göstericilerin yangın söndürme tozundan nasibini alan birkaç güvenlik görevlisini binanın dışına çıkardığı belirtildi.
Sarayı ele geçirme niyetleri olmadığını söyleyen Saakaşvili, lideri olduğu Yeni Güçler Hareketi’nin koordinasyon konseyi karargahı için bina içerisinde yer kiralamak istediklerini ileri sürdü. Güvenlik güçlerinden binada konser olduğu bilgisinin geldiğini kaydeden Saakaşvili, insanların zarar görmemesi için destekçilerinin sarayı terk edip, Bağımsızlık Meydanı’na yürümelerini istedi. Yürüyüş Ukrayna Parlamentosu binası yanında sona erdi.