Geri Dön
DünyaBulgaristan’da corona virüs vakaları arttı, yeni önlemler geldi!

Bulgaristan’da corona virüs vakaları arttı, yeni önlemler geldi!

Bulgaristan’da yeni tip corona virüs (Covid-19) günlük vaka sayısının son bir haftada 100'ün üzerine çıkması nedeniyle kapalı alanlarda maske kullanılması zorunluluğunun yeniden uygulanacağı bildirildi.

Bulgaristan’da corona virüs vakaları arttı, yeni önlemler geldi!

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, Covid-19 nedeniyle kurulan Kriz Masası tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Yeni normal" olarak tanımlanan ortamda vatandaşların temel sosyal mesafe kurallarını göz ardı etmeye başladıklarını belirten Ananiev, “Kapalı mekanlarda gerek maske kullanımı gerekse 1,5 metrelik sosyal mesafe sıkı olarak denetim altına alınacak." dedi.

Maske kullanım zorunluluğu daha önce sadece toplu ulaşım araçları, eczane ve hastanelerde uygulanıyordu.

"SIKI KONTROL' KURALI UYGULAYACAĞIZ"

Kriz Masası Üyesi Bulgaristan Sağlık Başmüfettişi Angel Kunçev de "Şimdiye kadar vatandaşa ‘hijyen, mesafe ve disiplin’ diyorduk. Bundan sonra artık toplumun vicdanına güvenemeyiz. Bu kurallara ek olarak bir de ‘sıkı kontrol’ kuralı uygulayacağız.” diye konuştu.

Kunçev, bir yandan vatandaşlardan “disiplinli” olmaları beklenirken, diğer yandan siyasi partiler ve spor çevrelerinin de kuralları çiğnediklerini ifade etti.

"GRİGOR DİMİTROV, HASKÖY'DE KAYDA GEÇEN 38'İNCİ VAKA"

Bulgar kökenli ünlü tenisçi Grigor Dimitrov, Covid-19 olduğunu açıkladıktan sonra 16 Haziran'da ziyaret ettiği memleketi Hasköy kentinde temasta bulunduğu kişilerin karantinaya alındığı duyuruldu.

Angel Kunçev de kentte hayranlarıyla buluşan Dimitrov’un aile üyelerinin yanı sıra kendisiyle fotoğraf çekilen gençlerin, Belediye Başkanı Stanislav Deçev'in, belediye meclis üyelerinin ve yerel basın temsilcilerinin 14 günlük karantina sürecinden geçeceklerini açıkladı.

Kunçev, “Grigor Dimitrov, Hasköy şehrinde kayda geçen 38'inci vakadır. Hiçbir paniğe gerek yok.” dedi.

Öte yandan sosyal mesafe kuralına uymayarak kalabalık etkinlikler düzenleyen iktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisine, ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisine (BSP) ve Sofya’daki Vasil Levski Milli Stadyumuna da para cezası kesileceği bildirildi.

 

Şampiyonluk kutlamasında havai fişek elinde patlayınca parmakları parçalandıSüper Lig’e yükselen Adana Demirspor'un şampiyonluk kutlaması sırasında elinde havai fişek patlayan U.T.'nin (32) parmağı koptu. Özel bir hastaneye kaldırılan U.T.'nin parmak parçaları Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi çalışanı Cengiz Balcı tarafından bulunup, U.T.’nin tedaviye alındığı hastaneye teslim etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet