Geri Dön
DünyaCanlı yayında ‘Yalan söylüyorsunuz!’ dedi

Canlı yayında ‘Yalan söylüyorsunuz!’ dedi

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Hollandalı mevkidaşı Rutte ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Hollandalı gazeteciyle mülteciler konusunda tartışmaya girdi. Gazeteci, Miçotakis’i yalan söylemekle itham etti.

Canlı yayında ‘Yalan söylüyorsunuz!’ dedi

Ege’de yaşanan “geri itme” olayları nedeniyle eleştirilen Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos Miçotakis, mültecilerle ilgili beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Nitekim, Atina’yı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinin ardından Maksimu Sarayı’nda düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Miçotakis, burada Hollandalı gazeteci Ingeborg Beugel ile gergin bir diyalog yaşadı.

Sözlerine “Sığınmacıların geri itilmesi, Yunanistan’daki mültecilerle ilgili yalan söylemeyi ne zaman bırakacaksınız? Lütfen ne benim ne de dünyadaki tüm basın mensuplarının zekasını aşağılamayın!” diye başlayan Beugel, sığınmacıların Yunanistan tarafından yasa dışı olarak geri itildiğine dair kanıtlar olduğuna dikkati çekti. Beugel, “Reddetmeye ve yalan söylemeye devam ediyorsunuz. Bu narsist bir istismardır. Neden dürüst davranmıyorsunuz? Neden ‘Brüksel bizi yalnız bıraktı, 6 yıl bekledik, kimse bir şey yapmadı. (Sığınmacıları) başka ülkelere yerleştirmeliyiz, bunları yapmıyorlar ve evet (sığınmacıları) acımasızca, barbarca geri itiyoruz’ demiyorsunuz? Neden Brüksel’in kapısını çalmayı bıraktınız?” ifadelerini kullandı.

Rutte’ye de soru yönelten Beugel, “Sizce Yunanistan’a ve hatta belki de Hollanda’ya, Hollanda’nın da sorumluluk payı olan bu insan hakları ihlallerini kabul ettikleri için nasıl yaptırımlar uygulanmalı?” dedi.

Başbakan Miçotakis ise, kendisine yöneltilen soru karşısında “Sizin Hollanda’da siyasetçilere direkt soru sorma kültürünüz olduğunu anlıyorum. Ancak bu ofiste beni ve Yunan halkını, maddi gerçeklerle desteklenmeyen ifadelerle ve suçlamalarla aşağılamanızı kabul edemem” yanıtını verdi.

Yunanistan’ın, denizde binlerce sığınmacının hayatını kurtardığını savunan Miçotakis, aynı zamanda Türkiye’den gelen sığınmacı teknelerini Avrupa yasalarına göre engellediklerini ve Türk Sahil Güvenlik birimlerinin gelip sığınmacıları alarak geri götürmeleri için beklediklerini ileri sürdü. Miçotakis, “Yunanistan’ı suçlamak yerine göçmen sorununu sistematik olarak araç haline getiren, güvenli bir ülkeden insanları çaresiz bir konuma zorlayanları suçlamalısınız. Size hatırlatmak isterim ki Türkiye’dekiler hayati tehlike altında değildir. Bizi değil, başkalarını suçlamalısınız” diye konuştu.

Beugel, toplantı öncesi sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Birazdan Miçotakis ve Rutte gelecek. Tek soru hakkım var. Onlara hangi soruyu sormamı istersiniz?” ifadelerini kullanmıştı.

Sahil güvenlik yalanladı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan’ın, düzensiz göçmenleri taşıyan bir botun Türk Sahil Güvenlik botları eşliğinde Yunan kara sularına girdiği ve Yunan Sahil Güvenlik unsurlarını taciz ettiği yönündeki iddialarını, yayınladığı görüntülerle yalanladı. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Yunanistan, suçluluk psikolojisiyle yaptıklarını, yine Türkiye yapmış gibi göstermeye çalışmış ve Türkiye’ye ‘korsan devlet’ suçlamasında bulunmuş. Lütfen, aynada gördüklerinizi Türkiye’ye yakıştırmaktan vazgeçin” mesajını paylaştı.