Geri Dön

Cem'den kardeşlik mesajı

Cem'den kardeşlik mesajı

Cem'den kardeşlik mesajı


Priştine'ye giden Dışişleri Bakanı, Kosovalılar'ın "bizden" olduğunu vurgulayarak, Türk va Arnavut halkın kardeşçe bölgeyi yeniden inşa edeceğini söyledi

Priştine AA


Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün iki günlük bir ziyaret için Kosova'nın başkenti Priştine'ye gitti. Cem, temaslarında Türkiye'nin, Kosova'nın siyasi, idari ve ekonomik yapılanmasına ve bölgenin yeniden yapılanmasına hizmet etmeyi amaçladığını vurguladı.
Kosova Barış Gücü KFOR karargahında İngiliz General Michael Jackson ile görüşen ve Kosovalılara katkılarından dolayı teşekkür eden Cem, daha sonra kentteki Türk Eşgüdüm Merkezi'ni açarak burada Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) lideri Haşim Taci ile biraraya geldi.
KFOR komutanıyla görüşmesinde de Jackson'a Kosova'nın bölge için önemini vurgulayan Cem, "Kosova'nın acısını herkes hissediyor, Kosova ama bizim için bambaşka. Biz 600 yıllık bir tarihi paylaştık. Yüzlerce yıl eşit teba nitelikleriyle aynı devleti paylaştık ve paralel kültürü paylaşıyoruz. Dolayısıyla Kosovalılar, bilmediğimiz uzak bir coğrafyada bizden yabancı insanlar değil, biz olan insanlar..." dedi.

Arnavutlarla görüşme

İsmail Cem, Türk Eşgüdüm Merkezi'nde UÇK lideri Haşim Taçi ile biraraya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Cem, Kosovalı Türk ve Arnavutların karşılıklı kardeşlik inancıyla Kosova'yı yeniden inşa edeceğini söyledi.
UÇK lideri Haşim Taçi de, Türkiye'nin gerek savaştan önce, gerek savaş sırasında ve gerek şimdi Kosova'da etkin bir rol oynadığını belirterek, bunun özellikle barışın ve özgürlüğün oluşturulmasında öne çıktığını ifade etti.
Taçi, bundan sonra da karşılıklı işbirliğinin devam edeceğine inandığını belirterek, Cem ile görüşmesinde geçmiş durumu değerlendirdiklerini ve geleceğe yönelik perspektif üzerinde durduklarını söyledi.
Türkiye'nin, Kosova'da barışın sağlanmasında önemli bir rol oynayacağına dikkati çeken Taçi, "İnanıyorum ki, Kosova'da yeni hayat, yeni demokrasi, yeni kurallar, bunların tümü çoklu etnik yapı içinde olacaktır" dedi.
Bu arada Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Priştine Flatina havaalanına inen ilk sivil oldu.


Rusya'da inşaat alanındaki korkunç iş kazası kameradaRusya'da bir inşaat alanında sondaj çalışması yapıldığı sırada kilolarca ağırlıktaki sondaj makinesine ait matkap kontrolden çıkarak, işçiye çarptı. Şans eseri ölümden dönen işçinin vücudunun bir çok yerinde kırıklar meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet