Geri Dön

Clinton Balkanları 'fehtetti'

Clinton Balkanları 'fehtetti'


ABD Başkanı Türkiye ve Yunanistan'ın ardından gittiği Bulgaristan ve Kosova'da da sempatik ve karizmatik uslubuyla Amerikan vizyonunu halka tanıttı


       ABD Başkanı Bill Clinton, Yugoslavya'ya yönelik harekatın bitmesinden beş ay sonra dün Kosova'yı ilk kez ziyaret etti. 10 günlük Güney Avrupa turu kapsamında, Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Bulgaristan'dan sonra, ülkesine dönmeden önce uğradığı Kosova'da halkın sevgi gösterileriyle karşılaştı.
       Kosova'nın başkenti Priştine'den Urosevac kasabasına geçen Clinton, bir spor salonunda Kosovalı Arnavutlara seslendi. Coşku dolu topluluğu hoşgörüye, yakın geçmişteki haksızlıkları affetmeye ve intikam duygusunu unutmaya davet eden Clinton, "Biz savaşı kazandık; barışı ise ancak siz kazanabilirsiniz" dedi.
       Yoğun güvenlik önlemleri altında bölgeyi ziyaret eden Clinton, "Yugoslav Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, hepinizden kurtularak Kosova'yı kontrol altına almak istiyordu ancak biz buna 'hayır' dedik" diye konuştu.
       Clinton, konuşmasının ardından, aralarında İbrahim Rugova ve eski Kosova Kurtuluş Ordusu Başkanı Haşim Taci'nin de bulunduğu Kosovalı liderlerle görüştü.
       Bu arada, Miloseviç'in liderliğini yaptığı Sosyalist Parti, Clinton'ın Kosova ziyaretiyle ilgili olarak "olay mahalline geri dönmek" yorumunu yaptı.

Bulgaristan ziyareti

       Clinton, Kosova ziyaretinden bir gün önce de Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da binlerce kişinin katıldığı bir mitingde konuşma yaptı. Miloşeviç yönetimi altında ezilen Sırpların demokrasiyi seçmeleri halinde ABD'nin sonuna kadar destek vermeye hazır olduğunu söyleyen Clinton, "Özgür ve demokratik Bulgaristan'ı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olmaktan büyük gurur duyduğunu" ifade etti.
       Kosova krizi sırasında Bulgaristan'ın NATO'dan yana tavır almasını da övgüyle karşıladığını belirten Clinton'ın azınlık haklarıyla ilgili sözleri, "Bulgar Dazlaklar" adlı ırkçı gruptan büyük tepki gördü.
       Bu arada, Clinton'un geçtiği sokaklardaki evlerin balkonlarından saksıların bile kaldırıldığı Sofya'da halk "Clinton gitti kabus bitti" yorumunu yaptı.

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet