Geri Dön
DünyaÇocuklar, anneler ölmesin yaşasın

Çocuklar, anneler ölmesin yaşasın

Yeryüzü Doktorları, bu yıl da açlık ile mücadele çağrısına ‘Bir Öğün Değil, Bir Ömür’ adlı kampanyası ile dikkat çekiyor

Çocuklar, anneler ölmesin yaşasın

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu’na göre, yeryüzünde 690 milyon insan her gece aç yatıyor, 2030 yılına kadar ise 840 milyonu aşkın insanın açlık ile karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Yeryüzü Doktorları ise uzun yıllardır ihtiyaç sahibi coğrafyalarda açlık ile mücadele kapsamında beslenme sağlığı projeleri yürütüyor. Bu yıl da beslenme tedavileri ile hayat kurtarmanın mümkün olduğuna “Bir Öğün Değil, Bir Ömür” adlı kampanyası ile dikkat çekiyor.

Yeryüzü Doktorları, kampanya kapsamında savaş, çatışma, kuraklık ve yoksulluk gibi nedenlerle açlık problemlerinin yaşandığı ülkelerde açtığı beslenme sağlığı merkezlerinde özellikle en yüksek risk grubu olan 5 yaş altı çocuk ve hamile, emziren annelere, muayene ve tıbbi beslenme tedavileri uyguluyor.
İftar sofrası kuracak

Beslenme tedavilerinin yanı sıra gıda yardımları da yapan dernek, ramazan ayı boyunca da Afganistan, Bangladeş, Benin, Çad, Etiyopya, Filistin, Lübnan, Mali, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Suriye, Tanzanya, Uganda ve Yemen olmak üzere toplam 16 ülkede kumanya dağıtımı yapacak ve iftar sofraları kuracak.
Kampanyaya dair açıklamalarda bulunan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yahyahan Güney, şunları söyledi: “Günümüzde hâlâ her gece açlık yüzünden uyuyamayan, ellerindeki bir bisküvi bitmesin diye saatlerce yiyen çocukların olduğunu biliyoruz. Dünyada yaşanan açlık sorunlarına kayıtsız kalmamak bizim elimizde. Bizler de bu düşünceyle 2012 yılından beri Afganistan, Yemen, Çad, Somali, Nijer, Suriye’de binlerce muayene ve beslenme tedavisi sağladık.

Şu anda hizmet verdiğimiz 23 adet merkez ve 11 mobil ekibimiz ile Afganistan, Yemen ve Çad’da, sadece 2020 yılında 18 bin 565 kişiye beslenme tedavisi uyguladık. Açlıkla mücadelemizin devamlılığı için “Bir Öğün Değil, Bir Ömür” adlı kampanyamıza yalnızca 280 TL tutarında bağışta bulunarak sizler de verdiğimiz bu mücadeleye destek olabilirsiniz. Biliyoruz ki ramazan ayında empati ve paylaşmayı en çok hissettiğimiz bir zaman diliminde olacağız ve halkımızın desteği ile iyiliği her yıl olduğu gibi bu yıl da yaymaya devam edeceğiz.”

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet