Geri Dön

Depresyona karşı ‘ketamin’

Uyuşturucu etkisiyle bilinen ve 50 yıl önce anestezi ilacı olarak kullanılmaya başlanan ketamin benzeri ‘Esketamin’ ilacının, depresyon başta olmak üzere pek çok psikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere, İngiltere’de gelecek kasım ayından itibaren yasal olarak satılabileceği bildirildi.

Depresyona karşı ‘ketamin’

“The Guardian” gazetesinde yer alan habere göre, burun spreylerinde kullanılan veya damar enjeksiyonuyla etkisini gösteren ilacın, diğer antidepresanlara göre, bugüne kadarki en hızlı etkiyi verdiği sonucuna ulaşıldığı kaydedildi. Diğer depresyon ilaçlarının hastalığı aylar içerisinde gerilettiği ancak Esketamin’in saatler içinde fayda sağlayarak depresyonu uzun süreli tedavi edebildiği belirtildi.

Londra King’s Koleji Afektif Bozukluklar Merkezi’nden Profesör Allan Young, söz konusu ilaçın denenmiş tedavileri reddeden hastalar için birebir olduğunu dile getirdi. Young, sektörde son 50-60 yılda hiçbir yeni tedavi yönteminin denenmediğini ifade ederek, “Bu yeni bir yöntem ve daha farklı bir yolla çalışarak daha hızlı etki gösteriyor gibi görünüyor” dedi. Ancak karşıt görüşteki uzmanlar, uzun süreli ketamin kullanımının olası riskleri olabileceğini belirtti.

Türkiye'nin günlük corona virüs tablosu (4 Ağustos 2020)Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 1083 kişiye covid-19 tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 234 bin 934, can kaybı 5 bin 765 oldu. Son 24 saatte 994 kişinin daha iyileşmesiyle covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 218 bin 491 oldu. Bakan Koca yeni hasta sayısında yaşanan artışa dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber