Geri Dön
DünyaDünya eğitimle uğraşıyor

Dünya eğitimle uğraşıyor

Yeni tip koronavirüs salgınının patlak verdiği 2020’nin ilk aylarından bu yana dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde eğitim aksadı. Eğitimin uzaktan devam etmesine rağmen neredeyse tüm dünyada öğrencilerde akademik gerileme görüldü.

Dünya eğitimle uğraşıyor

OZAN ÖMER KADÜKER - Bunu telafi etmek için ise Türkiye’de kazanım değerlendirme sınavları, telafi programları, destekleme ve yetiştirme kursları gibi birçok çalışma yapıldı. Dünyadaki eğitim uygulamaları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yayınladığı Dünyanın Eğitim Gündemi başlıklı bülteninde yer alıyor. Bültende ülkelere göre öne çıkan eğitim uygulamaları şöyle:

İngiltere: Kovid-19 nedeniyle dersleri kaçıran öğrencilere ‘güvenlik ağı’ sağlanacak. Öğrencilere İngiliz edebiyatı ve tarih gibi sınavlarda konu seçimi, matematik ve fizik gibi diğer dersler için ise destek materyalleri sunulacak.

Belçika: Ülkede okulların açılmasının salgının yükselişine etkisiyle ilgili endişeler bulunuyor. Ayrıca vakaların takibinin yarattığı aşırı iş yüküyle ilgili okul yöneticilerinin şikâyeti var. Eğitim Bakanı Caroline Désir ise akademik yıl başlangıcının salgının yeniden yükselişine sebep olmadığını açıkladı.

Norveç: “Young in Oslo” anketine göre salgının başkentteki gençler için ülkedeki diğer birçok yerden çok daha olumsuz sonuçları oldu. Ankete göre katılımcıların yüzde 62’si salgının hayatlarını olumsuz etkilediğini düşünüyor. Ayrıca 2015’te okulda gelişim gösterdiğini belirten kişi oranı yüzde 95 iken bu yıl oran yüzde 88 oldu. 2015’te katılımcıların yüzde 44’ü okulda sıkıldığını söylerken bu oran yüzde 68’e ulaştı.

Romanya: Kovid-19 vaka oranına bakılmaksızın okulların açık tutulmasına karar verildi. Yalnızca enfekte öğrenci bulunan sınıflarda online eğitime geçilecek. Daha önce binde 6 enfekte oranının üzerindeki şehirlerde yüz yüze eğitime ara veriliyordu.

Güney Kore: Kore Hükûmeti tarafından eğitim altyapısına ve Kore halkına dijital eğitim programları sunulmasını amaçlayan Dijital Yeni Program Projesi’ne daha fazla kaynak aktardı.

Avusturya: Ülkede yaklaşık 5 bin 600 çocuk ve gencin evde eğitime geçtiği tahmin ediliyor. Bazı eyaletlerde kayıt sildirme sayıları salgın öncesine kıyasla beş kattan fazla arttı.

Kazakistan: 2022’den itibaren 1. sınıf öğrencilerinin eğitim programına “dijital okuryazarlık” dersi eklenecek.

‘Kovid-19 artık yoksul ülkelerin pandemisi’

Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 özel elçisi Dr David Nabarro, koronavirüsün artık yoksul ülkelerin pandemisi olduğunu söyledi. Nabarro, yalnızca son 24 saat içinde 5413 ölüm bildirildiğini belirterek, Kovid aşılarını elinde tutan zengin ülkelerin büyük bir kumar oynadıklarını, mevcut aşılardan kaçabilecek yeni varyantların yükselişte olduğu uyarısı yaptı. DSÖ’ye göre, Afrika’da ise ekim ayı sonuna kadar kıta nüfusunun yalnızca yüzde 6’sı tam olarak aşılandı.

Erzurum'da çığ düştü! AFAD ekipleri bölgeye gidiyor
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı! Türkan Şoray tabutunu öptü
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Hablemitoğlu'nun suikastının katil zanlısı Türkiye'ye getirildi!
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
İsrailli haham Türkiye'ye iş gezisinde kendini camide buldu!
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Vahşet gecesinin tek tanığı: Kesinlikle uyurken öldürdü
Tesla ve TOGG karşı karşıya! Türkiye'den 10 şehir eklendi
Acılı gününde ısrarla para istedi mi? 'Külah varsa ona anlatsın'
F.Bahçe'nin gözdesi Konan, Salah'ın kabusu oldu!
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler