Geri Dön

Dünya Kerim bebeği konuşuyor! Hariri ve Ribery de destek verdi

Esed rejiminin kuşatmasındaki Doğu Guta'da annesini ve tek gözünü kaybeden Kerim bebeği, bütün dünya konuşmaya başladı. Son olarak Lübnan Başbakanı Hariri ve dünyaca ünlü futbol yıldızı Ribery, tek gözünü kapatarak dayanışma mesajı verdi.

Dünya Kerim bebeği konuşuyor! Hariri ve Ribery de destek verdi

Suriye'nin başkenti Şam'da, Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta bölgesinde yaklaşık bir ay önce rejimin topçu saldırısında annesini ve sol gözünü kaybeden 2 aylık Kerim bebek için başlatılan destek kampanyası uluslararası boyut kazandı.

Son olarak Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Kerim bebeğe tek gözünü kapatarak destek verdi. Hariri, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tek gözünü kapattığı bir fotoğrafını koyarak, "Kerim ile dayanışma" (SolidarityWithKarim) etiketini kullandı. Hariri'nin Kerim bebeğe destek fotoğrafı kısa sürede çok sayıda beğeni alarak paylaşıldı.


Bir dönem Galatasaray forması da giyen Bayern Münih'in Fransız futbolcusu Franck Ribery de Twitter paylaşımıyla Kerim bebeğe destek verdi.İki aylık Kerim bebek, Suriye'nin başkenti Şam'da, Esed rejiminin kuşatmasındaki Doğu Guta bölgesinde yaklaşık bir ay önce rejimin topçu saldırısında annesini ve sol gözünü kaybetmişti.

Bebeğin fotoğrafının paylaşılmasının ardından Türkiye ve dünyadan çok sayıda kişi, sosyal medyada dayanışma mesajları paylaşmıştı.

Kerim bebek ve Doğu Guta halkına destek kampanyası genişleyerek devam ediyor.

Dünya, Doğu Guta'nın simgesi Kerim bebeği "gördü"

Kerim bebeğin dramı, Türk ve Arap basınının ardından uluslararası basının da gündeminden düşmüyor. Kerim bebeğin fotoğrafı, İngiliz, Alman, Fransız ve ABD basınında geniş yer buldu. İngiliz The Telegraph gazetesi, Anadolu Ajansı çalışanlarının Ankara'daki Genel Müdürlük binası önünde Kerim bebeğin dev fotoğrafını açarak verdikleri desteğin yer aldığı kareyi günün fotoğrafları seçkisine dahil etti.

Alman Bild gazetesinin çalışanları da salı günü, haber merkezlerinde çektirdikleri kareyle, sol gözlerini elleriyle kapatarak Kerim bebeğe destek olmaya çalıştı.

Kerim'le dayanışma kampanyasına sessiz kalmayan İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, salı günü Twitter hesabından, Doğu Guta ablukasının son bulmasını isteyen paylaşımında, (SolidarityWithKarim) "Kerim ile Dayanışma" etiketini kullandı.

Başta Fransız haber ajansı AFP olmak üzere Fransa’nın seçkin medya kuruluşları Kerim bebeğin hikayesini okuyucularıyla buluşturdu. Le Monde gazetesi, BFMTV haber kanalı, Europe 1 radyosu kampanyaya geniş destek verdi. Haftalık Paris Match dergisi AA çalışanlarının çektirdiği fotoğrafı paylaşırken, 20 Minutes gazetesi de internet sitesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Kerim bebeğe destek için sol gözünü kapatmış fotoğrafını paylaştı.

ABD merkezli The Washington Post gazetesi ve Buzzfeed internet sitesinin ABD versiyonunda da Kerim bebek için başlatılan kampanya oldukça geniş yer aldı.

Arap medyasının önde gelen basın yayın kuruluşları da Kerim bebek için başlatılan kampanyaya dikkati çekti. Kerim bebek, başta Al jazeera, Al Arabiya ve Suriyeli muhalif televizyon kanallarının ana gündem maddelerinden biri oldu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) İtalyanca Twitter hesabı da Kerim bebeğin fotoğraflarını paylaşan serbest foto muhabiri Amer Almohibany'i etiketleyerek kampanyaya destek verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklaması: Ek tedbirler geliyor!Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı adımlarla tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız." ifadelerini kullandı. Kanal İstanbul projesindeki son durumu da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul Projesi'nin mimari boyutu hazırdır. Bunun yanında teknik tüm boyutlar hazırdır ve artık işin ihale safhasına gelmiştir." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet