Geri Dön
DünyaDünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

Dünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

Fransız Rivierası’nda sessiz bir balıkçı kasabasıyken yıldızları kendine çeken Saint-Tropez’nin cazibesi, belgesel konusu oldu. Brigitte Bardot’nun “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filmiyle neredeyse yeniden yaratılan kasaba, günümüzde tatil için bir zenginlik sembolü

Dünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

PELİN AYKIN - Saint-Tropez,  Fransa’nın güneydoğusunda Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin Var bölümünde bulunan bir kasaba. İngiliz “Kanal 5” kanalında yayımlanan 6 bölümlük “Zengin ve Ünlülerin Oyun Alanı” adlı dizi, yıldızların tatil için neden Saint-Tropez’ni tercih ettiğini anlattı. Geçmişte sessiz bir balıkçı kasabası olan Saint-Tropez ilk olarak 19. Yüzyıl’ın sonlarında sanatçıların dünyasıyla yakından ilişkili hale geldiğinde ön plana çıktı. Özellikle neo-empresyonist ressam Paul Signac’ın, kötü hava koşullarında sığınmak zorunda kaldığında kasabayı “keşfettiği” söylenir. Ünlü ressamlar Pablo Picasso ve Henri Matisse’yi de ağırlayan Saint-Tropez’nin 20. Yüzyıl’ın başlarındaki bohem ünü, birçok edebi ziyaretçiyi de buraya çekti. Saint-Tropez 1920’lerde Coco Chanel gibi ünlü modacılar arasında popüler oldu. 1926’da Fransız yapımcı ve yönetmen Leon Volterra’nın Paris’ten kasabaya taşınması da buraya yıldızların yağmasına katkı sağladı.

Dünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

İlk kez bikini giymişti

Ancak Saint-Tropez büyük şöhretine, efsanevi Fransız aktris Brigitte Bardot ile kavuştu. Kasaba 1950’lerin ortalarında, Brigitte Bardot’nun ilk keşfedildiği yer olarak ilgi odağı haline geldi. O dönem bir yenilik olan bikiniyi ilk olarak Saint-Tropez’de giyen Brigitte Bardot, burada 1956 yapımı “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filmini çevirdi. Jean Choux, Jean Girault ve Jean-Luc Godard gibi önemli yönetmenlerin filmlerini çektiği Saint-Tropez, kısa sürede zengin ve ünlülerin “mekânı” haline geldi. Günümüzde de Saint-Tropez’de tatil yapmak, şöhret ve zenginliğin bir tanımı olarak görülüyor. Jennifer Lopez, Ben Affleck, Brad Pitt, Johnny Depp, Beyonce, Jay-Z ve sayısız zengin iş insanı, milyarlarca sterlinlik turizm endüstrisine sahip bir sahil kasabası olan Saint-Tropez’de yazını geçirenlerden sadece bazıları.

Dünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

İngiliz oyuncu Joan Collins’e (88) Saint-Tropez tatilinde eşi Percy Gibson eşlik etti.

Dünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

Dünyanın en ünlü kasabası: Saint-Tropez

Portekizli milli futbolcu Ronaldo ve ünlü İngiliz şarkıcı Elton John da tatillerinde Saint-Tropez’i tercih ediyor.

 ‘Zenginler burada çok mutlu oluyor’

Belgeselde yer alan İngiliz efsanevi aktris Joan Collins, özellikle ünlülerin tercih ettiği Saint-Tropez’deki Pampelonne Plajı’na gittiğini belirtirken, kasabadaki otel ve restoranlar her türlü lüksü misafirlerine sunmalarıyla da övgü topluyor. Saint-Tropez’deki süper yatlara şarap tedarik eden Ed Dunnet, zenginlerin kasabadaki lüks tutkusunu “300 milyon euroluk bir tekneniz var ve her yıl onu çalıştırmak için 30 ila 40 milyon euro harcıyorsunuz... Zenginler burada rahatlayıp mutlu olmak istiyorlar ve hiçbir şey düşünmek istemiyorlar” şeklinde açıkladı. Dunnet, geçtiğimiz günlerde bir Rus müşterisine 100 bin euroluk bir şarap tedarik etmek için özel jetle içkiyi getirttiğini söyleyerek Saint-Tropez’de lüksün sınırının olmadığını vurguladı. Emlakçı Emilia Jedamska ise belgeselde Saint-Tropez’in statü sembolü olduğunu ve kasabada az bulunan bağların içindeki bir mülkün değerinin 5 milyon euro ile 52 milyon euro arasında değiştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'ya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler