Geri Dön
DünyaDuterte: Komünist isyancıları öldürün

Duterte: Komünist isyancıları öldürün

Tartışmalı açıklamalarıyla ünlü Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, güvenlik güçlerine ülkedeki komünist isyancıları öldürme emri verdiğini söyledi.

Duterte: Komünist isyancıları öldürün

Sputnik International'ın haberine göre, Güney Filipinler Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Duterte, şu ifadeleri kullandı:

"Orduya ve polise, kendilerini komünist isyancılarla silahlı bir çatışmanın içinde bulmaları halinde onları öldürmelerini, gerçekten öldürdüklerinden emin olmalarını ve eğer yaşıyorlarsa işlerini bitirmelerini söyledim."

"İnsan haklarını unutun" diyerek emir verdiğini de belirten Duterte, hapse girmekten korkmadığını ve bunun "bir problem olmadığını" ifade etti.

Ev ve iş teklifi

Duterte, komünist isyancıları "haydut" diye niteledi ve hiçbir ideolojileri olmadığını söyledi. Bahsi geçen kişilere silah bırakmaları halinde iş bulma sözü verirken vaatler bununla sınırlı kalmadı:

"Teslim olursanız size ev vereceğim. Evler çoktan hazır. Filipinler'de her yere ev inşa ettim. Başka bir bölgeye gitmek istiyorsanız, barınabileceğiniz bir oda her zaman olacak."

Duterte, 2017'de Filipinler Komünist Partisi'nin silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu'nu terör örgütü ilan etmiş. bir yıl sonra askerlere kadın isyancıları vajinalarından vurmalarını söylemişti. 2020 Aralık'ında ise kendi döneminde ateşkes olmayacağını açıklamış ve komünist isyancıları iki yıllık görev süresinde ortadan kaldırma sözü vermişti.

Kaynak: Independent Türkçe

Muğla'da nesli tükenmekte olan Karakulak araç çarpması sonucu öldüMuğla'nın Seydikemer ilçesinde, Türkiye'de sayısı çok az olan ve nesli tükenme tehlikesinde olan 'Karakulak' (Caracal caracal) adıyla bilinen yabani kedi türü, çiftçi Yusuf Siper (30) tarafından ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet