Dünya Ekvador Anayasa Mahkemesi, ülkede ötanazi uygulamasına onay verdi

Ekvador Anayasa Mahkemesi, ülkede ötanazi uygulamasına onay verdi

08.02.2024 - 12:21 | Son Güncellenme:

Ekvador Anayasa Mahkemesi, "onurlu bir yaşam hakkını korumak amacıyla aktif ötanazi prosedürü uygulayan bir doktora cinayet cezası uygulanamaz" kararını verdi.

Ekvador Anayasa Mahkemesi, ülkede ötanazi uygulamasına onay verdi

Ekvador'da Anayasa Mahkemesi, ölümcül hastalığı olan bir hastanın yaptığı başvuruyu ele aldığı davada ötanaziyi suç olmaktan çıkardı.  Kararın ardından Ekvador, bu prosedüre onay veren ikinci Latin Amerika ülkesi oldu. Dokuz yargıçtan oluşan Anayasa Mahkemesi'nin jürisinin yedisi lehte oy kullandı. 

Haberin Devamı

Böylece tedavisi mümkün olmayan ölümcül bir hastanın ötanazi tercihine yardım eden doktorların hapse girmesinin önü kapatılmış oldu.  Mahkeme kararında, "onurlu bir yaşam hakkını korumak amacıyla aktif ötanazi prosedürü uygulayan bir doktora cinayet cezası uygulanamaz" denildi. Dava, nörolojik bir rahatsızlık olan ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastası Paola Roldan tarafından ağustos ayında açılmıştı. Roldan şikayetinde, Ekvador ceza kanununun, ötanaziyi cinayet kabul eden ve 10 ila 13 yıl arasında hapis cezası öngören bir maddesine itiraz etmişti.  Yatalak hasta Paola Roldan, mahkemeye verdiği ifadede, "Huzur içinde ölmek istiyorum. Yaşadıklarım acı verici, yalnız ve zalimce. Bu bir ölüm savaşı değil. Öleceğimi biliyorum, bu sadece nasıl öleceğime dair bir mücadele." diye konuşmuştu. 

Haberin Devamı

Roldan'ın talebini inceleyen mahkeme, "Bu durumdaki birine hayatta kalma zorunluluğu getirmenin mantıksız olacağına" hükmetti. Kolombiya, 1997 yılında ötanaziye onay veren ilk Latin Amerika ülkesi olmuştu.