Geri Dön
DünyaEn değerli forma kimin?

En değerli forma kimin?

Koleksiyonerler, yıldız futbolcuların giydiği eski formalara büyük meblağlar ödeyerek sahip olmaya çalışırken, internet üzerinden yapılan açık artırmalarda özellikle anısı olan formalara rekor fiyatlar biçiliyor

En değerli forma kimin?

Can Çırnaz - Futbol yıldızlarına ait formalar koleksiyonerler tarafından büyük meblağlar ödenerek satın alınırken, ikinci el alışveriş sitelerinde de özelikle yakın geçmişe ait formalar revaçta. Futbol meraklıları ve koleksiyonerler, eskilere ait formalara ulaşmak için genellikle e-bay gibi siteleri kullanıyor. Bununla birlikte çok yüksek değeri olan formaların müzayede evleri tarafından açık artırma usulü satıldığına da şahit oluyoruz.

Bir forma için bugüne dek ödenen en yüksek rakam, Pele’nin 1970 Dünya Kupası finalinde giydiği 10 numaralı forma için ödenen 225 bin dolar. Forma, maç sonunda Pele ile formasını takas eden İtalyan futbolcu Roberto Rosarto tarafından Christie’s Müzayede Evi aracılığıyla satılmıştı.

Bir anısı olmalı

Öte yandan internet satış platformu e-bay’de nadir bulunan formalara da büyük bir ilgi sözkonusu. Ebay’de imzalı, ya da limitli üretilmiş özel formalara olduğu kadar, geçmiş dönemlerin büyük oyuncularının formalarına da yüksek meblağlar ödeyerek sahip olmak mümkün. İmzalı formalarda, imzanın orijinalliğine dair bir sertifikanın olması değeri daha da yükseltiyor. Genelde açık artırma usulü satılan formalar, alıcılar arasında çekişme yaşanması durumunda ciddi fiyatlara yükseliyor.

Mirror tarafından yapılan bir habere göre, Manchester City’nin uzun yıllar sonra ilk kez şampiyon olduğu 2013-2014 yılına ait forması, Manchester United’ın Umbro markalı klasik forması gibi ürünler büyük talep görüyor. Liverpool’un geçtiğimiz yıl şampiyon olduğu formanın da ilerleyen yıllarda bir koleksiyon ürünü olabileceği ifade ediliyor. Eski formalarda formanın kulüp için önemli bir futbolcuya ait olması da büyük değer kazandırıyor. City örneğinde bu şampiyonluğu getiren golü atan Sergio Aguero olabileceği gibi, United örneğinde ise kulüpte efsane olmuş David Beckham ve Ryan Giggs gibi isimler olabiliyor.

Van Basten, Maradona, Baggio, Maldini, Ronaldo, Cantona ve Cruyff gibi yıldızların formaları da piyasada aranıyor ve çok değerli.

En değerli forma kimin

Sadece forma değil

Öte yandan bir dönem oldukça popüler olan eski kramponlar da çok yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor. David Beckham, Zinedine Zidane ve Del Piero gibi yıldızların giydiği Adidas’ın Predator modeli ile; Ronaldinho, Francesco Totti ve Andrea Pirlo gibi isimlerin kullandığı Nike’ın Tiempo modeli en çok tercih edilen eski kramponlar arasında. 90’lı ve 2000’li yıllara ait bu kramponlar kullanılmamış olması durumunda sahiplerine büyük kar elde ettiriyor.

Nitekim Şampiyonlar Ligi finali veya Dünya Kupası’nda kullanılmış toplar da açık artırma ile satılıyor.

 

Korkutan olay! 'Bu manzarayla ilk defa bugün karşılaştım'İstanbul'un en önemli su kaynaklarından Alibeyköy Barajı'nda onlarca ölü balık kıyıya vurdu. Bölgede çobanlık yapan Cemal Akdil, "İki günde bir buraya geliyorum. Bu manzarayla ilk defa bugün karşılaştım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet