Geri Dön

Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı görevini devraldı

KKTC Cumhurbaşkanlığı bugün tarihi bir gün daha yaşadı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu cumhurbaşkanlığında düzenlenen devir teslim töreniyle görevi 2'nci cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'dan devraldı.

Devir teslim töreninde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın biyografileri okundu. Daha sonra 2'nci Cumhurbaşkanı Talat veda konuşmasını yaptı. Talat konuşmasında sandık başına giderek kendisine destek veren vermeyen herkese teşekkür ederek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na görevinde başarılar diledi. Talat bu dönemde Kıbrıs konusunda gerçek bir ilerleme kaydedildiğini belirterek bu süreçte Türk tarafı aleyhine tek bir aleyhte Birleşmiş Milletler kararının alınmadığını söyledi.

Talat, çözüm ve Avrupa Birliği yolculuğunda, çözüm sürecinin başarıyla devam etmesi için takipçi olacağını da ifade etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunda ağladığı yönünde yapılan yorumları da eleştirdi. Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı süresi boyunca yapmış oldukları çalışmaları özetleyen Talat tüm çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti. Talat seçim sonrası medyada çıkan kendisi ve çalışma arkadaşları için spekülatif haberlere de değindi. Talat'ın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarihi bir dönemeçte devaraldığı bu görevde, tüm söz verdiklerini hayata geçireceklerini söyledi. Birleşmiş Milletler gözetiminde yıllardır devam eden müzakere sürecinde bir sonuca ulaşılamıyorsa, bunun sorumlusunun Kıbrıs Türk tarafı olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı forsu gönderden indirilerek Cumhrbaşkanı Eroğlu tarafından 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a takdim edildi.

2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, daha sonra çalışma arkadaşlarına veda ederek alkışlarla 5 yıl boyunca görev yaptığı cumhurbaşkanlığı sarayından kendisinin başbakan olmadan önce kullandığı pikap marka araca binerek Cumhurbaşkanlığından ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı'nda daha sonra tebrik kabulü ve resepsiyona geçildi.


KKTC Cumhurbaşkani Derviş Eroğlu Meclis'te yemin etti
KKTC'nin 3'ncü cumhurbaşkanlığına seçilen Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi'nde ant içti. KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ant içmesi gündemiyle olağanüstü toplandı. Eroğlu, ant içme töreni için saat 15.50'te Meclise gelişinde, Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından karşılanarak askeri törenle selamlandı.
Meclis Başkanı Bozer başkanlığında yapılan Meclis Genel Kurulu toplantısını, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TC Hükümeti adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı, KTBK Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, Güvenli Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep, YSK Başkanı Nevvar Nolan, Eroğlu'nun eşi Meral Eroğlu ile ailesi, devlet ve hükümet yetkilileri ve vatandaşlar da izledi.
Ant içme törenine yabancı basın mensupları da ilgili gösterdi. Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığını kabul etmesiyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı ile Eroğlu'nun ayrılmasının ardından Bakanlar Kurulu'na Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün başkanlığında devam edeceğiyle ilgili tezkerenin milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından ant içmek üzere genel kurul salonuna davet edilen Eroğlu, salona girip alkışlar arasında kürsüye çıkarak Cumhurbaşkanı Andı'nı içti. Tüm milletvekilleri ve davetliler de ant içmeyi ayakta dinledi. And içme sona erdiğinde İstiklal Marşı çalınarak Cumhurbaşkanlığı forsu meclis özel gönderine çekildi. Cumhurbaşkanı, Meclise teşekkür ederek Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı'yla birlikte genel kurul salonundan çıktı. Eroğlu, Meclisten Meclis Başkanı tarafından yine askeri törenle uğurlandı.
Eroğlu'nun and içmeyi tamamlamasının ardından 101 pare top atışı yapıldı. Bu çerçevede, resmi binalara bir gün süreyle bayrak çekilecek ve gece de aydınlatma yapılacak. Dış temsilciliklere de bayrak çekilecek.

İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış etkili olduMeteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış başladı. Bazı yerlerde yolları su bastı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber