Geri Dön

Esad ve YPG arasında ateşkes sağlandı

Suriye’de günlerdir hava operasyonları ve çatışmaların yaşandığı Haseke kentinde, YPG ile rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı.

Esad ve YPG arasında ateşkes sağlandı

Kürt güçleri, salı günü rejim güçleriyle girdiği çatışmanın ardından ilk kez Haseke’nin kontrolünün neredeyse tamamını ele geçirirken, şehir merkezindeki bazı binalarda mevcut rejim askerlerinin konuşlandığı kaydedildi. Ateşkesin, Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki Hmeymim Hava Üssü’nde bulunan Rus askeri yetkililerin arabuluculuğu sayesinde gerçekleştiği öne sürüldü. Ateşkes, TSİ 14.00’da uygulamaya koyuldu.

Haseke, Suriye’de iç savaşın sürdüğü beş yıldan beri YPG ve rejim güçleri arasındaki en şiddetli çatışmalara sahne olurken Ankara’nın tüm çabalarına rağmen ABD destekli YPG güçleri bölgedeki kontrolü ele geçirdi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Kürt yetkililer tarafından yapılan açıklamada, çatışmalar sırasında YPG’nin kentin hemen hemen tamamında kontrolü ele geçirdiği vurgulandı.

Gözlemevi direktörü Rami Abdulrahman, YPG’nin beş köyü de hükümet yanlısı milislerden aldığını belirtti. Abdulrahman, “Hükümet güçlerinin ‘sembolik’ varlığı devam ediyor görünse bile Haseke rejim güçleri için büyük bir yenilgi olmuştur” dedi. Haseke’de rejim yanlısı milisler ile YPG ve Asayiş arasındaki çatışmalar geçen hafta başlamış, çatışmaların başlamasıyla ilgili taraflar birbirini suçlamıştı. Suriye ordusu 2011’de başlayan iç savaşta ilk kez Kürt güçlere yönelik hava saldırısı gerçekleştirmişti. PKK’nın Suriye kolu PYD’den Naser Haj Mansour, kentin güvenli bölgesi dışında ezici çoğunluğunun YPG ve Asayiş’e geçtiğini belirtti. Mansour, bu sonucun Suriye’de federal bir çözüm ve özerklik isteyen Kürt güçleri için önemli olduğunu söyledi.

Haseke’de bir YPG’li, rejimden alınan bölgede bulunan Basil Esad heykeline atış açtı. Beşar Esad’ın ağabeyi Basil, 1994’te ölmüştü.

İstanbul'da korku dolu gece! Rehin aldıÜsküdar'da anne ve babası boşandıktan sonra, annesinin başkası ile evlenmesini kabul edemeyen bir kişi, annesinin evlendiği kişinin kız kardeşini ekmek bıçağı ile rehin aldı. Polislerin ikna edemediği kişiyi, olay yerine gelen annesi teslim olmaya ikna etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet