Geri Dön
DünyaEski kral davadan kaçmaya çalışıyor

Eski kral davadan kaçmaya çalışıyor

Hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle ülkesi İspanya’dan kaçan eski kral Juan Carlos, eski sevgilisinin açtığı tazminat davasından kurtulmak için de kraliyet statüsünü kullanıyor!

Eski kral davadan kaçmaya çalışıyor

Eski İspanya Kralı Juan Carlos, eski sevgilisi olan Danimarkalı iş kadını Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn'ın tehdit ve taciz suçlamalarıyla kendisine açtığı tazminat davasında "dokunulmazlık" talep etti. Bir başka ifadeyle kraliyet statüsü nedeniyle yargılanmamasını istedi. Londra'da görülen davada, 2014'te tahtı oğlu Felipe'ye devreden ve hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçan Carlos'un (83) bu talebi görüşüldü. Eski kralın hukuk ekibi, 1978 tarihli "Devlet Dokunulmazlık Yasası" uyarınca Juan Carlos'un İngiliz mahkemelerinin yargı yetkisinden muaf olduğunu bildirdi. Ayrıca davada gizlilik talep eden Carlos'un ekibi, kralın aleyhinde herhangi bir iddia olması durumunda bunların İspanya Yüksek Mahkemesi'ne götürülmesi gerektiğini savundu. Dokunulmazlık duruşmalarının bu hafta sona ermesi beklenirken, İngilis yargıç kararını daha sonraki bir tarihte açıklayacak.

'YARGILANMASI LAZIM'

Davacı Corinna zu Sayn-Wittgenstein'ın hukuk ekibiyse, Carlos'un devlet koruması hakkına sahip olmadığını söyleyerek, tahttan çekildiğinde "devlet başkanı" statüsünden feragat ettiğini öne sürdü. 1962'den beri Kraliçe Sofia ile evli olan Juan Carlos ile 2004 - 2009 yılları arasında gizli aşk yaşayan Sayn-Wittgenstein-Sayn, eski kralın tacizleri ve tehditleri nedeniyle Londra'daki yüksek mahkemede yargılanmasını, kendisine de gördüğü maddi - manevi zararlar nedeniyle tazminat ödemesini istiyor. Sayn-Wittgenstein-Sayn, Carlos'un bir yardımcısının Londra'da bir otelde kendisini tehdit ettiğini ve İsviçre'deki evine gizlice giren birinin de masasına İngiliz Prenses Diana'nın ölümüyle ilgili bir kitap bırakarak gözdağı verdiğini öne sürüyor. Ayrıca telefonla İspanyolca ölüm tehditi aldığını iddia eden iş kadını, İngiltere'deki evine de silahla ateş açıldığını söylüyor.

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler