Geri Dön
DünyaEski sevgilisinden firari krala dava

Eski sevgilisinden firari krala dava

Yolsuzluk suçlamaları nedeniyle ülkesinden kaçan eski İspanya Kralı Juan Carlos’a, geçmişteki sevgilisi tarafından milyon euroluk dava açıldı. Davacı, Carlos’un yönlendirmesiyle İspanyol ajanların tacizine uğradığını öne sürüyor.

Eski sevgilisinden firari krala dava

Geçen yıl hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle Abu Dabi’ye kaçan İspanya’nın eski kralı Juan Carlos’un evlilik dışı ilişki yaşadığı Danimarkalı girişimci Corinna zu Sayn-Wittgenstein, “yasa dışı örtülü ve aleni gözetleme” suçlamasıyla Carlos’a dava açtı. 2004 - 2009 yılları arasında Juan Carlos ile ilişki yaşayan Wittgenstein, Londra’da açtığı davada 2012’den bugüne kadar eski kralın kendisini tehdit ve taciz ettiğini, İspanyol ajanlar tarafından izlendiğini öne sürdü.

65 milyon olayı

Wittgenstein, Carlos’un (83)  Suudi Arabistan Kralı’nın da aralarında bulunduğu pek çok iş ortağına kendisini kötüleyerek işlerini bozduğunu iddia etti.

Davacı, Carlos’un 2012’de kral olarak Botswana’ya yaptığı bir safari gezisinde kendisine eşlik etmesinin ardından medyanın “yoğun baskısına” maruz
kalması nedeniyle suçluluk hissettiğini belirtti ve “O zaman Carlos bana sevgisinin bir ifadesi olarak 65 milyon euro hediye etti” dedi. Ancak Wittgenstein, Carlos’un şimdi bu parayı iade etmesini istediğini, bunu reddedince de kendisini hırsızlıkla suçladığını söyledi.

Uzaklaştırma istedi

Corinna zu Sayn-Wittgenstein (57) mahkemede, bir dönem evlilik dışı ilişki yaşadığı Juan Carlos’un kendisini çocuklarının hayatıyla tehdit ettiğini öne sürdü. Wittgenstein davanın yargıcından, Carlos ve ajanlarının evinin 150 metre yakınından geçmesini, kendisiyle iletişim kurmalarını, hakkında karalayıcı açıklamalar yapmasını, takip ve taciz etmesini önleyecek ihtiyati tedbir kararı talep etti.

Tazminat talebi

Financial Times gazetesinin haberine göre, Corinna zu Sayn-Wittgenstein, dava kapsamında eski kral Juan Carlos’tan milyon euro’luk tazminat da talep etti. Carlos’un İngiltere’de yaşamaması ve başka bir ülkenin eski devlet başkanı olması nedeniyle bir yargı savaşına dönüşmesi beklenen davada, milyon euro’luk tazminatla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Adana ve İstanbul’da DEAŞ operasyonuAdana ve İstanbul’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik soruşturmada 14 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner