Geri Dön
Dünya‘F-35’ler Yunanistan’a verilsin’

‘F-35’ler Yunanistan’a verilsin’

ABD’li Senatörler Bob Menendez ve Marco Rubio, Senato’ya sundukları “ABD-Yunanistan savunma iş birliği” tasarısında, Türkiye için üretilen F-35 uçaklarının Atina yönetimine verilmesini önerdi. Söz konusu tasarı, ABD’nin Yunan askeri modernizasyonuna desteğini artırmayı ve Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ile ortak askeri çalışmaları teşvik ediyor. Menendez ve Rubio imzasını taşıyan tasarı, Washington ve Atina arasındaki askeri işbirliğini daha da artırmayı hedefliyor.

‘F-35’ler Yunanistan’a verilsin’

 

Yunanistan’ın “güvenilir” bir NATO müttefiki olduğunun vurgulandığı tasarıda, “Doğu Akdeniz’in güvenliğini sağlamak için ABD, Yunanistan’ın silahlı kuvvetlerini modernize etme çabalarını destekleyerek savunma ilişkisini güçlendirmeli” ifadeleri yer alıyor. Tasarının en önemli kısmı ise F-35 savaş jetleriyle ilgili. Tasarıda, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sebebiyle F-35 programından çıkarılmasına dikkat çekiliyor ve Yunanistan’a, Türkiye’ye teslim edilmeyen bu uçakların da dahil olduğu bir satışın yapılması çağrısı yapılıyor. Tasarıda ayrıca Yunanistan’ın Suda Körfezi’nde yer alan Amerikan üssünün önemine dikkat çekiliyor ve bu üssün, ABD’nin Libya ile Suriye gibi bölgelere yönelik operasyonları açısından değerine vurgu yapılıyor.

Tasarı Yunan medyasında, “ABD’den Türkiye’ye sesli mesaj” başlıklarıyla duyuruldu. Washington’a geçen yıl F-35 savaş uçakları için resmen başvuran Yunanistan, ayrıca Fransa’dan 18 Rafale jeti satın almıştı.

BAE’ye F-35 satışı ‘anlaşmanın parçası’

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, F-35 savaş uçaklarının Abu Dabi’ye satışı kararının İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında geçen yıl varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasında önemli rol oynadığını, bir parçası olduğunu belirtti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’nin BAE’ye F-35 satma kararıyla İsrail ile BAE’nin ilişkileri normalleştirmesi arasında bir bağlantı olmadığı yönündeki iddiaları ise dönemin ABD Dışişleri Bakanı Pompeo tarafından yalanlandı. BAE ile İsrail, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.

50 telefondan arayıp şantaj yaptı! Yakalandı!Antalya'da eski erkek arkadaşıyla özel görüntülerinin elinde olduğunu söyleyip S.B.'den (25) 10 bin TL isteyen Mesut A. (23), yakalandı. S.B.'yi, 50'ye yakın ankesörlü telefondan aradığı belirlenen Mesut A., polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet