Geri Dön
DünyaFacebook’un gizli listesi ifşa oldu

Facebook’un gizli listesi ifşa oldu

Facebook’un “tehlikeli görülen kişi ve kuruluşlara” dair bir “gizli listesi” bulunduğu ortaya çıkarken, bu liste basına sızdırıldı. “The Intercept” tarafından yayınlanan habere göre, listede 4 binin üzerinde isim ve grup yer alıyor. Listede nefret suçu, terör ve militarize toplumsal hareketler gibi kategorilere ayrılmış kişi ve kuruluşlar bulunuyor.

Facebook’un gizli listesi ifşa oldu

 

Uzun yıllardır, sosyal medyada terör propagandası yapılmasına müsamaha gösterdiği yönünde eleştirilerle karşılaşan kuruluşun, 2012’den itibaren bu şekilde bir liste oluşturduğu öğrenildi. Bu sayede terör ve şiddet içerikli paylaşımları kaldırmayı hedefleyen Facebook’un gizli listesi, eleştiriye de neden oldu. Haberde, liste nedeniyle bazı toplulukların ayrımcılığa uğradığı öne sürüldü. Nitekim habere göre listeyi ağırlıklı olarak Ortadoğu, Güney Asya ve Müslüman ülkelerden isim ve gruplar oluşturuyor.

Aynı anda 3 ayrı yerde orman yangınıAntalya'nın Kumluca ilçesinde aynı zamanda 3 ayrı noktada orman yangını çıktı. Ekiplerin müdahalesi ile yangınlar kısa sürede kontrol altına alınırken, sabotaj ihtimali nedeniyle güvenlik güçleri bölgede devriye görevini artırdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler