Geri Dön
DünyaFavelaya kanlı baskın: 27 ölü

Favelaya kanlı baskın: 27 ölü

Brezilya polisi, Rio de Janeiro’nun gecekondu mahallesi Jacarezinho’da uyuşturucu çetelerine karşı operasyon düzenledi. Çatışmanın yaşandığı operasyonda 1’i polis, 27 kişi öldü

Favelaya kanlı baskın:  27 ölü

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde bir gecekondu mahallesi son yılların en kanlı baskına sahne oldu. Şehrinin kuzeyinde gecekondu mahallesi (favela) Jacarezinho’da uyuşturucu çetelerine yönelik 200 polisin katılımıyla operasyon düzenlendi. Çatışmanın yaşandığı operasyonda başından vurulan polis memuru Andre Leonardo de Mello Frias ile çete üyesi olduğu iddia edilen 26 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Yerel basın, çatışmada metro trenindeki iki yolcuya kurşun isabet ettiğini ve bu kişilerin kurtarıldığını yazdı.

Operasyon anları polise ait kurşun geçirmez helikopterden an be an kaydedildi. Jacarezinho’yu kontrol eden yasa dışı çetenin, suç eylemleri gerçekleştirmek için çocukları silah altına aldığı bilgisi paylaşıldı. Brezilya’da silahlı çatışmaları takip eden Fogo Cruzado’ya göre, bu operasyondaki can kaybı, 2016’dan bu yana bir polis operasyonunda görülen en yüksek sayı oldu. Polis baskında ele ele geçirilen 6 saldırı tüfeği, 15 tabanca, bir makineli tüfek, 14 el bombası ve bir mermi topçu mühimmatını sergiledi.

Favelaya kanlı baskın:  27 ölü

‘Bu bir katliam’

Uluslararası Af Örgütü ve pek çok insan hakları örgütü, polisin çoğunlukla siyahların ve yoksulların yaşadığı mahallede gerçekleştirdiği operasyonun haksız olduğunu belirterek olayı kınadı. Uluslararası Af Örgütü Brezilya’nın idari direktörü Jurema Werneck, “Bu polis operasyonunda öldürülen insan sayısının kınanması gerekiyor, bu katliamın bir gecekondu mahallesinde gerçekleştiği gerçeği gibi kınanmalı” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise ölümlerle ilgili kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Bir tarafta deniz keyfi, bir tarafta müsilaj temizliğiMarmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj Balıkesir'in Erdek sahillerine kadar kadar geldi. Bir yandan ekipler müsilajı temizlerken bir yandan da çocukların denize girmesi dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet