Geri Dön
DünyaFBI’dan ilk belgeler

FBI’dan ilk belgeler

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla, 11 Eylül terör saldırılarına ilişkin soruşturmalara dayanan ve bugüne kadar gizli olan belgelerin ilkini halka açtı. Hava korsanlarının ABD’deki Suudi ortaklarıyla olan temaslarına ayrıntılı yer verilen belgede, 11 Eylül’de saldırıları düzenleyen hava korsanlarından ikisine yardım ettiği düşünülen bir Suudi Arabistan vatandaşına yönelik bilgiler yer alıyor.

FBI’dan ilk belgeler

 

Suudi Arabistan vatandaşı Ömer el-Bayumi’nin istihbarat ajanı olduğundan söz edilen belgede, El-Bayumi’nin, iki hava korsanına seyahat, konaklama ve finansman yardımı sağlamada yer aldığı ifade ediliyor. Buna karşılık 16 sayfalık belge, Suudi hükümetinin de bu saldırılarda rolü olduğuna dair bir kanıt sunmuyor.

Öte yandan 11 Eylül’ün 20. yıldönümünde El Kaide lideri Eymen el Zevahiri’nin konuşma yaptığı bir videoyu yayınlandı. DW Türkçe’nin aktardığına göre El Kaide’nin sosyal medyada paylaşılan bu videoyla, Zevahiri’nin hayatta olmadığı yönündeki iddiaları çürütmeyi amaçladığı tahmin ediliyor. Geçen Kasım ayında çıkan haberlerde, El Zevahiri’nin doğal sebeplerden öldüğü öne sürülmüştü.

Yaklaşık 1 saatlik videoda El Zevahiri, Suriye’nin Rakka vilayetindeki Tel el Semen bölgesinde bulunan bir Rus askeri üssünü hedef alan bombalı araç saldırısını övüyor. El Kaide bağlantılı Hurras el Din’in üstlendiği bu saldırı 1 Ocak 2021’de düzenlenmişti. El Zevahiri’nin, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden de bahsetmesi ancak Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden söz etmemesi dikkat çekiyor.

Trump’tan karakolda ‘alternatif anma’

New York’ta düzenlenen 11 Eylül anma törenine katılmayan ABD eski Başkanı Donald Trump, New York’ta bir polis karakolu ve itfaiye istasyonunu ziyaret etti. Joe Biden’ın Afganistan politikasını eleştirip, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesini “beceriksizlik ve utanç verici” olarak değerlendiren Trump, seçimlerin hileli yapıldığı iddiasını da sürdürdü. Hatıra fotoğrafları da çektiren Trump, tekrar aday olup olmayacağına ilişkin soruya da “Bunun hakkında henüz konuşamam ama bence mutlu olacaksınız” yanıtını verdi.

Diş hekiminin acı sonu! 'Balığın peşinden gitti, nefesi yetmedi'Çanakkale'de zıpkınla balık avlamak için daldığı denizde boğularak yaşamını yitiren 2 çocuk babası Diş Hekimi Zafer Taş son yolculuğuna uğurlandı. Kardeşinin ölümü hakkında konuşan Hüseyin Taş, "Pazar günü zıpkınla balık avlamak için giriyor. Anlatırdı bize, balığın peşinden gitmiş. Balığı çıkaramadığı gibi kendi de çıkamadı. Nefesi yetmemiş." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler