Geri Dön
DünyaFilm setinde ölüm acısı

Film setinde ölüm acısı

ABD’li ünlü aktör Alec Baldwin’in kovboy filminin çekiminde kurusıkı silahı ateşlemesiyle vurulan görüntü yönetmeni öldü, yönetmen ağır yaralandı. İfadesinden sonra bırakılan Alec Baldwin gözyaşına boğulurken, “kaza” olduğu belirtilen olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Film setinde ölüm acısı

Alec Baldwin (63) ABD’nin New Mexico eyaletinde çekilen “Rust” (Pas) adlı kovboy filminin hem başrol oyuncusu hem de ortak yapımcısıydı. Filmde 13 yaşındaki torunu bir kaza sonucu cinayetten hüküm giyen kanun kaçağı Harland Rust’ı oynayan Alec Baldwin’in, geçtiğimiz perşembe yapılan çekimde senaryo gereği silah kullanması gerekiyordu. Ama aktörün kurusıkı tabancayı ateşlemesiyle vurulan görüntü yönetmeni Halyna Hutchins (42) ile yönetmen Joel Souza (48) yaralandı. Ağır yaralı Halyna Hutchins helikopterle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti, Souza’nın ise acil serviste tedavi gördüğü belirtildi.

Film setinde ölüm acısı

Çekim sırasında kazayla iki kişiyi vurduğu belirtilen Alec Baldwin, polis merkezinden çıktığında hıçkırarak ağlıyordu. Baldwin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Eş, anne ve çok takdir edilen meslektaşımız Halyna Hutchins’in hayatını alan trajik kazayla ilgili yaşadığım şok ve üzüntüyü ifade edecek hiçbir kelime yok” dedi.

‘Yanlış ateşlendi’

Olaydan sonra polis merkezine giden Alec Baldwin, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Aktör, polis merkezinin dışında hıçkırarak ağlarken görüntülendi. Baldwin’in sözcüsü, olayın kurusıkı tabancanın yanlış ateşlenmesinden kaynaklandığını söyledi. Santa Fe Şerifi’nin sözcüsü Juan Rios, “Kendi isteğiyle polis merkezine gelen Alec Baldwin dedektifler tarafından sorgulandı, ifadesinden sonra merkezden ayrıldı, olayla ilgili henüz bir suçlamada bulunulmadı, kimse gözaltına alınmadı” dedi. Çekim sırasında silahın “boşaldığını” söyleyen dedektifler soruşturmanın sürdüğünü bildirirken, silahta ne tür bir mermi kullanıldığı araştırılıyor. Çekimleri durdurulan filmin yapımcı şirketinden yapılan açıklamada da olayın “kaza” olduğu, “boşluklu bir pervane silahının tekleme ateşi”nden kaynaklandığı belirtildi. Bu arada Deadline haber sitesi, aktörün silahtaki mermilerin cinsinden habersiz olduğunu öne sürdü. Bir tanık, olayın ardından Alec Baldwin’in “Neden bana ateşli silah verildi?” diye sorduğunu söyledi.

Film setinde ölüm acısı

Ölen görüntü yönetmeni iki çocuk annesiydi

Ölen görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in 1979’da Ukrayna’da doğduğu, bir Sovyet askeri üssünde büyüdüğü, gazetecilik eğitimi aldığı ve İngiltere’de belgeseller üzerine çalıştığı bildirildi. Ardından ABD’ye taşınıp Amerikan Film Enstitüsü Konservatuvarı’nda güzel sanatlar alanında yüksek lisans yaptığı belirtildi. ABD’li avukat Matthew Hutchins ile evli görüntü yönetmeninin iki çocuğu olduğu ifade edildi. Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Birliği’nden yapılan açıklamada, “Trajik olayla ilgili tam bir soruşturma yapılmasını destekliyoruz” denildi.

Film setinde ölüm acısı

Brandon Lee de sette kazayla vurulmuştu

Çin kökenli ABD’li ünlü oyuncu ve savunma sanatı ustası Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee de 1993’te rol aldığı “The Crow” filminin setinde başka bir aktör tarafından yanlışlıkla vurulmuştu. Brandon Lee de bu kaza sonucu 28 yaşındayken ölmüştü. 1973’te ölen Bruce Lee’nin kızı Sharon, babası ve kardeşi Brandon adına açtığı Twitter hesabında, Alec Baldwin’in film setinde yaşanan trajediyle ilgili bir mesaj paylaştı. Sharon Lee, kalplerinin ölen görüntü yönetmeni ve yaralı yönetmenle birlikte olduğunu bildirerek “Hiç kimse film setinde bir silahla öldürülmemeli” dedi. Gazeteci Mark Harris, Brandon Lee’nin ölümünün takip ettiği olaylardan biri olduğunu belirterek, “Bu olay bende film setlerinde silah kullanılmasıyla ilgili ömür boyu sürecek bir korku bıraktı” diye yazdı. Başka bir Twitter kullanıcısı, diğer set kazalarına da atıfta bulunarak, Hollywood’un Brandon Lee olayından hâlâ bir ders almadığını vurguladı. Birçok kullanıcı, özellikle de Brandon Lee’nin trajik kaybından sonra film setlerinde ateşli silahlarla ilgili gerekli önlemlerin alınmamış olmasını eleştirdi.

Büyüme rakamları açıklandıGSYH 2021 yılı üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,4 arttı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Dış talebin verdiği önemli katkıyla 2021’in üçüncü çeyreğinde yıllık %7,4 oranında büyüdük. Ücretli kesimin milli gelirden aldığı payı artırmak için gerekli adımlar atılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsun, herkesin büyümeden en iyi şekilde faydalanması temel önceliğimizdir." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler