Geri Dön
DünyaForma siyaseti!

Forma siyaseti!

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik, şimdi de futbol dünyasına yansıdı. Ukrayna futbol takımının Avrupa Şampiyonası’nda giyeceği, Kırım’ı da içeren haritalı formasına Rusya sert tepki gösterdi. ABD ise formaya destek verdi.

Forma siyaseti!

Rusya ve Ukrayna arasındaki askeri ve siyasi gerginlik yeşil sahalara taşınırken, “futbol, asla sadece futbol değildir” sözünü hatırlatan bir tartışma başladı. Ukrayna Milli Futbol Takımı’nın 2020 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2020) giyeceği formasında Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı da içeren bir haritanın yer alması Rusya’yı kızdırdı. Ukrayna Futbol Birliği’nce pazar günü kamuoyuyla paylaşılan yeni formada harita baskısının yanı sıra “Ukrayna’nın şanı” ve “Kahramanların şanı” sloganları da yer alıyor.

İlk kez Sovyet rejimine karşı Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan bu sloganlar, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçı gruplarla yaşanan çatışmalar ve Kırım’ın Rusya tarafından ilhakının ardından ordu tarafından yeniden gündeme getirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştı.

‘Yeni tarzı beğendik’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, formanın, “Rusya’ya ait Kırım’ı Ukrayna toprağıymış gibi göstererek bir ilüzyon yarattığını” söyledi. Zaharova, formadaki sloganın da milliyetçi olduğunu ve “Nazilerin savaş naralarına” benzediğini belirtti. Rus milletvekili Dimitri Sivişçev ise formanın “tamamen uygunsuz” olduğunu savunup, UEFA’dan harekete geçmesini istedi.

Forma Rusya’da büyük rahatsızlık yaratsa da, ABD’li yetkililer, formayı beğendiklerini açıkladı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Amerikan Büyükelçiliği’nin yaptığı paylaşımda, “Yeni tarzı beğendik. Ukrayna’nın şanı” ifadeleri kullanılırken, “KırımUkraynadır” etiketine de yer verildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ise, “Yaygara çıkartanlar, bizim uluslararası olarak tanınan sınırlarımızı ya da ulusal resmi selamlamamıza katlanamayanlar. Ulusal simgelerimize hakaret edilmesine müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

UEFA açıklama yaptı

Konu ile ilgili açıklama yapmak durumunda kalan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ise, Ukrayna’nın Euro 2020’de giyeceği ve Rusya’nın tepki gösterdiği formanın bu alandaki ilgili kurallara uygun olduğunu açıkladı.

Bu arada iki takımın Euro 2020’de karşılaşma ihtimalinin bulunması da gerginliği artırıyor. Nitekim Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Ukrayna milli takımlarının Euro 2020’de karşılaşmasının iki ülke arasındaki siyasi gerilimi tırmandırmayacağını söyledi. Peskov, “Ruslar ve Ukraynalılar arasında nefreti körükleyecek seviyenin üzerinde olmamız gerekir. Biz buna her zaman karşı çıktık. Aksine biz, iki akraba halk olduğumuza inanıyoruz. En azından bizim ülkemizde Ukraynalılar her zaman istenen misafir olmuştur” dedi.

Forma siyaseti

‘İstanbul’da görüşülsün’

İki ülke arasında Donbass’taki gerginlik de sürüyor. Ukrayna eski Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, ülkenin Donbass bölgesiyle ilgili çözüm görüşmelerinin Belarus’un başkenti Minsk’te yapılmasından vazgeçildiğini öne sürerek yeni adres olarak Türkiye’yi işaret etti. Hali hazırda iki seçeneğin değerlendirildiğini söyleyen Klimkin, “İlk seçeneğe göre bu, Rus yetkililere yaptırım uygulamayan bir ülke olmalı ki, ülkeye girişlerinde bir istisnai durum oluşturmaya gerek kalmasın. Bu noktada da iki seçenek çıkıyor, ya Türkiye ya da Sırbistan” derken, diğer seçeneklerin İsviçre ve Finlandiya gibi tarafsız ülkeler olduğunu belirtti.

Putin çekilme yasasını imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Açık Semalar Anlaşması’ndan (Open Skies Treaty) çekilmesiyle ilgili yasayı imzaladı. Rusya, böylelikle Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 24 Mart 1992’de imzalanan Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilecek. İmza sürecinin ardından geçen 6 ayda Rusya da anlaşmadan tamamen çekilmiş olacak. ABD, 22 Kasım 2020’de Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiğini açıklamıştı.

Yangınlara havadan ve karadan müdahale ediliyorAntalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet