Dünya Fotoğraf çektirmek isterken yanardağa düştü! 75 metreden aşağı savruldu

Fotoğraf çektirmek isterken yanardağa düştü! 75 metreden aşağı savruldu

23.04.2024 - 15:58 | Son Güncellenme:

Dünyaca ünlü yanardağı eşiyle gezdiği sırada, fotoğraf çektirmeye karar verdi. Attığı yanlış adım genç kadını ölümcül düşüşe savrulmasına yol açtı.

Fotoğraf çektirmek isterken yanardağa düştü 75 metreden aşağı savruldu

Çinli bir kadın, Endonezya'da yer alan popüler 'mavi ateş' fenomeniyle nam salan yanardağda fotoğraf çektirdiği sırada kraterin kenarından düşerek yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı

GÜNEŞİN DOĞUŞUNU İZLEMEK İÇİN TIRMANDILAR

Huang Lihong ve eşi Zhang Yong, korkunç olay meydana geldiğinde Doğu Java eyaletinde rehber eşliğinde bir tura katılmıştı. Yerel haberlere göre, çift, güneşin doğuşunu üzere bölgedeki Ijen kraterinin kenarına tırmanmıştı. Güvenlik güçlerine göre, yaklaşık 75 metre yükseklikten aşağı düşen kadın şiddetli çarpmanın etkisiyle hayata veda etti. Polis memurları ölümün kaza olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti.

Tur rehberi, başlangıçta kadın fotoğraf çekerken uçurumun kenarından iki ila üç metre uzaklıkta durarak güvenli mesafeyi koruduğunu aktardı. Rehber, çifte tehlikeli noktalara dair uyarıda bulunduğunu da vurguladı.

Fotoğraf çektirmek isterken yanardağa düştü 75 metreden aşağı savruldu

ATTIĞI YANLIŞ ADIM SONU OLDU

Ancak rehber, 31 yaşındaki Lihong'un daha sonra bir ağacın yakınında fotoğraf çekmek istediği için geriye doğru gitmeye başladığının kaydetti. Medyanın bildirdiği üzere, genç kadın geriye doğru yürürken kıyafetine yanlışlıkla bastığı için uçurumdan düştü. 

Haberin Devamı

Ijen Yanardağı, sülfürik gazların yanmasından yayılan mavi ışık sayesinde oluşan 'mavi ateşiyle' tanınıyor. 2018'de yanardağın zehirli gazlar yaymaya başlamasının ardından çok sayıda kişi evlerini boşaltmak zorunda kaldı ve en az 30 kişi hastaneye kaldırıldı.

Endonezya yaklaşık 130 aktif  yanardağa ev sahipliği yapıyor. Milyonlarca Endonezyalı, verimli tarım toprakları sebebiyle çoğunlukla yanardağların yakınında yaşamını sürdürüyor.