Geri Dön

Fransa’yı şoke eden gözaltılar

Fransa’yı şoke eden gözaltılar

Fransa’da “Sarı Yelekliler”in eylemleriyle başlayan gösteriler sürürken, önceki gün paylaşılan ve polisin 146 lise öğrencisini ters kelepçeli şekilde dizlerinin üstünde tuttuğu görüntüler tartışma yarattı. Paris yakınlarındaki Mantes-la-Jolie’de perşembe günü meydana gelen olayın ardından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto amacıyla toplanan öğrencilerin polisçe dizlerinin üstüne çöktürülerek, elleri bağlı şekilde tutulmasına ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılması, büyük tepkiye neden olurken, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. Yvelines Valiliği’nden yapılan açıklamada, soruşturmanın bu görüntüleri paylaşanların bulunulması için açıldığı, polisin tepkisinin orantılı olduğu ama görüntülerin çekilmesinin doğru olmadığı kaydedildi. Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer ise, görüntüleri izlediğinde şok yaşadığını ve görüntünün içinde bulundukları olağanüstü şartlar çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Önceki günki eylemlerde çıkan olaylarda 700’den fazla lise öğrencisinin gözaltına alındığı belirtilmiş, 280 lisede ise tamamen veya kısmen eğitime ara verilmişti.

Büyük gösteri bugün

Öte yandan “Sarı Yelekliler”in bugün ülke çapında planladığı protesto gösterileri için geniş çaplı önlemler alındı. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, gösterilerde şiddete müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Gösteriler nedeniyle, ülke çapında 89 bin polisin görev yapacağı ve zırhlı araçların konuşlandırılacağı haber verilirken, özellikle Paris’te Eyfel Kulesi de dahil pek çok turistik mekan ve restoranın kapatılacağı, şehirde adeta yaşamın duracağı kaydediliyor.

Berberden girilen kahvehaneye polis baskınıBursa'da, polis ekiplerince koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olması gereken kahvehaneye düzenlenen operasyonda kumar oynarken yakalanan 22 kişiye, 69 bin 300 TL ceza uygulandı. Kumar oynayanların kahvehaneye erkek kuaföründen giriş yapması ve dışarıyı güvenlik kamerasıyla izlemesi dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet