Geri Dön

Fransa'da kilisede insanları rehin alan saldırganlar öldürüldü

Ülkenin kuzeyindeki Normandiya bölgesinde ellerindeki bıçaklarla aralarında rahip ve rahibelerin de olduğu insanları kilisede tutan iki kişi, polis operasyonuyla etkisiz hale getirildi. Polis kaynakları, saldırganların bir rahibi boğazını keserek öldürdüğünü duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, saldırının arkasında terör örgütü IŞİD'in olduğunu ilan etti.

Fransa'nın kuzeyinde yer alan Normandiya bölgesindeki Rouen yakınlarında, bıçaklı iki saldırgan bir kilisede ayine gelenleri rehin aldı.

Saint-Etienne-du-Rouvray kasabasındaki kiliseye ayin sırasında giren saldırganların rehin aldığı kişiler arasında bir rahip, iki rahibe ve ibadet eden birkaç insan vardı.

Fransız polisi hemen harekete geçti, kısa süre içinde kilise çevresinden silah sesleri yükseldi. Fransız televizyonlarına polisin kilise çevresindeki tüm yolları kapattığı ve ambulansların bölgeye giriş yaptığı görüntüler yansıdı.

Operasyon sonucunda saldırganlar öldürüldü. Reuters haber ajansına konuşan polis kaynakları, saldırganların bir rahibi boğazını keserek öldürdüğünü söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, hemen saldırının olduğu kasabaya hareket etti.

Cumhurbaşkanı Hollande, saldırının arkasında terör örgütü IŞİD'in olduğuna inandıklarını söyledi. Hollande'a göre, saldırganlar IŞİD üyesi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise paylaştığı Twitter mesajında saldırıyı 'barbarca' diyerek kınadı ve "Tüm Fransa ve Katolikler yaralandı. Omuz omuzayız" dedi.

Fransa genelinde, ülkenin güneyindeki Nice kentinde Bastille günü kutlamaları sırasında düzenlenen kamyonlu saldırıdan bu yana güvenlik tedbirleri artırılmış durumdaydı.

Nice'te kullandığı kamyonu havai fişek gösterilerini izlemek için toplanmış olan kalabalığın üzerine süren saldırgan, en az 80 kişinin ölümüne neden olmuş daha sonra da polisle girdiği silahlı çatışmada öldürülmüştü.

Ülkede 2015'in ilk günlerinde mizah dergisi Charlie Hebdo baskınıyla başlayan terör dalgası, Paris'teki eş zamanlı saldırılar ve son olarak Nice'le sürdü. Özellikle Nice'te yaşananlardan sonra Fransa hükümeti yeni saldırıların önlenmesi konusunda büyük baskı altında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesindeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e geldi. Erdoğan AFAD Koordinasyon Merkezinde bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Nerede rezerv alan var bu çalışmaları yapıp rezerv alanlara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız süratle adımları atacak." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber