Geri Dön
DünyaFransa'da seçim maratonu başlıyor! Bir ilk olarak kayıtlara geçti

Fransa'da seçim maratonu başlıyor! Bir ilk olarak kayıtlara geçti

Fransa’da sağcı Cumhuriyetçi Parti’nin cumhurbaşkanı adayı İle-de-France Bölge Başkanı Valerie Pecresse'i olurken, Pecresse Cumhuriyetçi Parti’nin ilk kadın cumhurbaşkanı adayı olarak kayıtlara geçti.

Fransa'da seçim maratonu başlıyor! Bir ilk olarak kayıtlara geçti

Fransa’da seçim maratonu başlıyor. Fransa’nın başkenti Paris’in de içinde bulunduğu İle-de-France Bölgesi’nin Başkanı Valerie Pecresse sağcı Cumhuriyetçi Parti’deki ön seçimleri kazanarak, partinin 2022’deki cumhurbaşkanı adayı oldu.

Parti içinde yapılan seçimde oyların yüzde 60,95'ini alan Pecresse, Cumhuriyetçi Parti’nin kongresindeki ikinci turda Alpes-Maritimes Bölgesi milletvekili Eric Ciotti'yi mağlup etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiyi temsil eden ilk kadın aday olan Pecresse düzenlediği basın toplantısında, "Fransızların gururunu geri getirmeye ve Fransızları korumaya taahhüt ediyorum. Ülkemize birliğini, haysiyetini ve gururunu geri vereceğiz. Ülkemize birliğini, haysiyetini, gururunu geri vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Fransızlar, 10 Nisan 2022 ve 24 Nisan 2022 tarihlerinde beş yıllık süre için ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidecek. Birçok aday, 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını ilan ederken, seçimin 10 Nisan'daki ilk turunda yer almak için kendilerini destekleyen seçilmiş yetkililerden 500 imza toplamaları gerekiyor.

Şu ana kadar, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Cumhuriyetçi Halk Birliği Partisi’nin Kurucusu François Asselineau, Hauts-de-France Bölgesi Başkanı ve eski Bakan Xavier Bertrand, aşırı sağcı Ulusual Cephe Partisi Lideri Marine Le Pen, Ayağa Kalk Fransa Partisi Lideri Nicolas Dupont-Aığnan, Boyun Eğmeyen Fransa Partisi Lideri Jean-Luc Mélenchon, Halkın Yolu Partisi Lideri Jean-Frédériç Poisson, İşçi Mücadelesi Partisi’nden Nathalie Arthaud, Direnelim Partisi’nden milletvekili Jean Lassalle, Fransız Komünist Partisi Lideri Fabien Roussel, Vatanseverler Partisi’nden Florian Philippot, Yeni Antikapitalist Partisi’nden Philippe Pouton ve solcu Eski Ekonomi, Üretken İyileştirme ve Dijital Bakanı Arnaud Montebourg resmi olarak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylıklarını ilan etti.

Fransa’nın mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ise ocak ayında cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklaması bekleniyor.2022 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi, 5’inci Cumhuriyet Dönemi’nin 12’inci cumhurbaşkanlığı seçimi olacak.

Son anketten çıkan çarpıcı sonuç! Daha uygun konjonktür bulunamaz ama...
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
İki ülkenin de başı  büyük belada! Çözüm için son umut
Sapık doktorun başka görüntüler de ortaya çıktı! Sedyedeki hastaların çıplak fotoğrafları...
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Atıktan Sanat’a projesi çocuklara umut olacak
Fatih Terim için olay iddia! Galatasaray'dan ayrılır ayrılmaz yeni adresi...
Kripto paralarda büyük kayıp! İşte sebebi...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Kahve keyfi öğretmenin sonu oldu! Karne vermek için erkenden uyandı
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!
Feci olay! Otomobilin kapısını açtı, parmakları koptu
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler