Geri Dön

Gençlere sokağa çıkma yasağı

Almanya, gençlerin alkol tüketimini kontrol altına almak için düzenlenen yasa tasarısını tartışıyor

Gençlere sokağa çıkma yasağı

Almanya hükümetinin ülkede son dönemde yaptırdığı bir araştırma, 15-20 yaş arasındaki gençlerin alkol zehirlenmesi oranlarının 2010’dan beri yaklaşık yüzde 3 oranında arttığını ortaya koydu. Bunun üzerine hükümet harekete geçti. Aile Bakanı Kristina Schröder gençlerin alkol tüketiminin kontrol altına alınması için bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı, 16 yaşındaki çocukların alkole izin verilen kamuya açık etkinliklerde akşam saat 20:00’den sonra ve 16-18 yaş arasındakilerin de geceyarısından sonra bulunmamalarını öngörüyor. Tasarıya göre, bu tür etkinliklerde gençler belli bir saatten sorna ancak velileri yanlarındaysa kalabilecekler. Onlara eşlik eden kişinin yaşının da en az 21 olması gerekiyor. Söz konusu kamusal etkinlikler konserleri, Noel pazarları ve kamuya açık alanlarda yapılan spor müsabakası yayınlarını içeriyor.

MERKEZ?SAĞ?KARŞI?ÇIKTI
Tasarı henüz meclise gelmeden ülkede tepki çekti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in merkez sağ koalisyonu içerisinde de tasarıya karşıt sesler yükseldi. Koalisyon ortağı Hür Demokratik Parti’den Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, planın özel yaşama müdahale olduğunu ve kamusal etkinliklerin organizasyonunu olumsuz etkileyeceğini söyleyerek karşı çıktı. Bakan, alkolün kamusal alanlardan çok özelde tehlikeli boyutta tüketildiğini vurguladı.

Tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat ettiYavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet