Geri Dön
DünyaGörüşmeler sürüyor

Görüşmeler sürüyor

Taliban’ın kurucu liderlerinden olan ve yeni hükümetin başına geçmesi beklenen Molla Abdulgani Birader ile Hakkani liderleri başkent Kabil’e geldi.

Görüşmeler sürüyor

Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan’da, ülkeden kaçış için yaşanan kaos gitgide daha kötü bir hal alırken, Taliban yönetimi de, yeni hükümetin kurulması için çalışmalara başladı. Taliban’ın kurucu liderlerinden olan ve yeni hükümetin başına geçmesi beklenen Molla Abdulgani Birader, görüşmeler için başkent Kabil’e geldi. Birader’in cihatçı liderler ve siyasetçilerle ‘kapsayıcı’ bir hükümetin kurulması amacıyla görüşmeler yürüteceği ifade ediliyor. Bununla birlikte Taliban çatısındaki Hakkani örgütü üyeleri de Kabil’de görüldü. ABD’nin en çok arananlar listesinde bulunan örgüt liderlerinden Halil Hakkani, dün Kabil’in en büyük camisindeydi ve cemaatin bağlılık yeminini dinledi.

Yeni yönetim açıklanacak

Birader’in Kandahar’dan Kabil’e geçmesinin çalışmalara ivme kazandırması bekleniyor. Bununla birlikte ‘kapsayıcı’ hükümet söyleminin, Taliban kontrolündeki şeriat düzeninde yer almak dışında bir anlam taşımadığı ifade ediliyor. Bir Taliban sözcüsü dün Reuters’a yaptığı açıklamada, “Taliban’ın hukuk, din ve dış politika uzmanları birkaç hafta içinde yeni yönetim şeklini açıklamayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı. Taliban, geçen haftalarda “demokrasinin ülke için bir seçenek olmadığını” ve Afganistan’ın şeriatla yönetileceğini açıklamıştı.

Hamid Karzai ve Abdullah Abdullah gibi liderlerin bu süreçte ne kadar etkin rol alabilecekleri sorgulanıyor. Nitekim ülkeden kaçan eski cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin kardeşi Haşmet Gani Ahmedzai’nin Taliban’a bağlılığını açıkladığı öne sürüldü. Hint basınında yer alan görüntülerde, Taliban liderleri Gani’yi alnından öpüyor. Bu arada Karzai ve Abdullah’ın dün üst düzey Taliban liderleriyle bir araya geldiği ve görüşmede genel güvenlik ve siyasi durumun tartışıldığı belirtildi.

Görüşmeler sürüyor

‘Havaalanına gitmeyin’

Öte yandan Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği Kabil’de ülkeden ayrılmak isteyenlerin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın giriş kapılarındaki bekleyişi sürüyor. Ülkeyi terk etmek isteyen binlerce Afganistanlı, giriş kapıları önünde oluşturulan barikatların ardında günlerdir içeri girmeyi bekliyor. Aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişi, 5 gündür ülkeden çıkmak için havaalanına alınmayı bekliyor.

Bölgede yaşanan kaosun dün en üst seviyeye çıktığı ifade edilirken, Afganistan’daki ABD Büyükelçiliği ise bir güvenlik uyarısı yayımlayarak, Amerikan vatandaşlarını havalimanından uzak durmaya çağırdı. Pasaportu ve uçuş izni olanların tek tek seçildiği giriş kapılarından havalimanına girerek “umut yolculuğuna” çıkmayı hedefleyen Afganlar, dikenli teller ve betonlarla oluşturulan barikatların ardında bekletiliyor. Afganlar, hangi ülkeye gideceklerinin fark etmeyeceğini, Kabil’den mutlaka ayrılmak istediklerini belirtiyor.

Biden büyük baskı altında

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da yaşananlar nedeniyle ülkesinde büyük baskı altında. Biden çekilmenin tamamlanması için 31 Ağustos tarihini vermişti. Ancak yaşananlar, tahliyelerin bu tarihte tamamlanamaması durumunda ne olacağına dair endişelere neden oluyor. ABD kamuoyunda, çekilme tarihinin ileri alınmasına dair yoğun bir baskı oluşuyor. Şu anda ABD kontrolünde olan havaalanının 31 Ağustos sonrasında da, bir süre açık kalmasına dair ABD’ye çağrı yapılıyor.

Azledilsin!

Öte yandan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Afganistan’daki ABD’lilerin ve kendilerine yardım eden Afganların hepsinin tahliye edilmemesi halinde Başkan Joe Biden’ın azledilmesi gerektiğini söyledi. Graham Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Geride herhangi bir Amerikalı’yı bırakırsak veya bize yardım etmek için uğraşan bütün o Afganları tahliye edemezsek bana göre Joe Biden, anayasa kapsamında suç işlemiş (Görev İhmali) olur ve azledilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

AB: Taliban’ı tanımıyoruz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Madrid’e getirilen Afganların bekletildiği askeri üssünü ziyaret etti. Von der Leyen, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile basın toplantısı düzenledi. Von der Leyen, “Taliban ile siyasi temasımız yok, Taliban’ı tanımıyoruz. Sadece insan hayatını kurtarmak için operatif temasımız var. Kabil’deki insanların havalimanına getirilmesini sağlamak istiyoruz. Taliban’ı dinleyebiliriz ama onları sözlerine göre değerlendireceğiz. Çocukların ve kadınların haklarını inkar eden bir rejime bir Euro bile verilmeyecek” diye konuştu.

FIFA: Kadın futbolcular tahliye edilsin

FIFA’nın Afgan kadın futbolcuların ülkeden tahliye edilmesi için adım attığı öğrenildi. BBC’nin haberine göre FIFA, hükümetlere acil olarak gönderdiği yazıda, Afgan kadın futbolcuların tahliyesi için yardım istedi. Ülke dışında olan Afgan kadın futbolcu Halide Popal, ülke içindeki takım arkadaşları için yardım çağrısında bulunmuş, takım arkadaşlarına da formalarını yakıp gizlenmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Türkmenistan'da tarihi gün! İki ülke arasında imzalar atıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. İki ülke arasında ortak anlaşmalar imzalandı. İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler