Geri Dön
DünyaGraham Türkiye’ye F-16 desteğini yineledi

Graham Türkiye’ye F-16 desteğini yineledi

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türkiye ziyareti dönüşü yaptığı açıklamada, Washington’ın Ankara’ya F-16 savaş uçağı satması konusunda elinden geleni yapacağını yineledi.

Graham Türkiye’ye F-16  desteğini yineledi

Graham, Twitter hesabından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşmesinden fotoğraf da paylaşırken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Madrid’deki NATO Liderler Zirvesi’nde dile getirdiği Türkiye’ye F-16 satılması konusuna olumlu yaklaştığını yazdı. Graham, “Zaman zaman sorunlu bir ilişkimiz olsa da Türkiye ve ABD; iki ulus arasındaki bağları güçlendirmek için adımlar atmak zorunda. Biden Yönetimi’nin F-16’ları Türk Hava Kuvvetleri’ne satma kararını desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım” ifadesini kullandı. Türkiye, geçen yıl ABD’den 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16’lar için de 80 adet modernizayon kiti almak için başvuruda bulunmuştu. Biden ise geçen hafta NATO Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’ye F-16 satmalı ve jetlerini modernize etmeliyiz. Kongre onayı gerekiyor ve bu onayı alacağımıza inanıyorum” demişti.

Bu arada Graham’ın Kalın’la Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden 2 Temmuz’da yapılan açıklamada, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, terörle mücadele, savunma sanayii alanındaki işbirliği konuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve diğer bölgesel konuların ele alındığı belirtilmişti.